Zmiany na indeksie DAX

giełda inwestycje

Niemiecki referencyjny indeks akcyjny DAX przechodzi dziś największy w historii przegląd, powiększając się z 30 do 40 spółek. Daje to mile widzianą dywersyfikację, ale utrzymuje staromodny, głęboko cykliczny charakter indeksu, narażony na zmiany sytuacji gospodarczej w Niemczech.

Wśród nowych spółek DAX znaleźli się liderzy branży internetowej Zalando (ZAL.DE) i HelloFresh (HFG.DE), spółki z branży zdrowotno-technologicznej Siemens Healthineers (SHL.DE) i Qiagen (QGEN.DE), które wprowadzają różnorodność w sektorach. Jednak indeks nadal skupia się cyklicznie na branżach chemicznej, motoryzacyjnej i przemyśle. 40 proc. cyklu uzupełniają spółki takie jak Symrise (SY1.DE), Brenntag (BNR.DE) czy Porsche (PAH3.DE).

Pozostałe zmiany w indeksie obejmują wymogi rentowności dla spółek, które wykluczą spółki z wysokim wzrostem przy jednoczesnych stratach na akcjach, jak skompromitowany Wirecard, ale również niemieccy pionierzy mRNA BioNTech (BNTX) oraz CureVac (CVAC), którzy zdecydowali się przenieść na NASDAQ.

Zmiany na indeksie DAX mogą być staromodne, rozczarowujące dla tych, którzy oczekują ukierunkowania na technologię w stylu amerykańskim. Sądzimy jednak, że jest to atut w dzisiejszym cyklicznym odbiciu PKB i utrzymujemy pozytywną ocenę rynku niemieckiego. Wyceny są atrakcyjne, a ożywienie wzrostu powinno trwać dalej.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro