Znów zamknięcie rządu w USA?

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zbliża sie limit zadłużenie w USA i jak zawsze wraca ryzyko zamknięcia rządu z powodu konfliktu pomiędzy dwoma partiami. Janet Yellen ostrzega przed narastającym długiem. Huśtawka kursowa na bitcoinie.

Coroczne zamknięcie rządu w USA?

Amerykanie mają nową świecką tradycję. Co roku, kiedy to kończy się limit zadłużenia państwa dochodzi do sporu o jego podniesienie. Pojawiają się często spełniane groźby tzw. shutdown-u. Jest to zamknięcie administracji za wyjątkiem stanowisk ważnych dla bezpieczeństwa kraju. Obecnie datą, po której pojawi się problem, jest 8 grudnia. Do tego czasu należy uchwalić nową ustawę budżetową lub stworzyć prowizorium. Główną sporną kwestią po stronie republikanów jest reforma podatkowa. Po stronie demokratów jest to kwestia imigrantów. Jaki wpływ na rynki walutowe ma to zamieszanie? Jeżeli dojdzie do zamknięcia rządu, można spodziewać się osłabienia dolara względem pozostałych walut. Warto z kolei zwrócić uwagę, że będzie to termin bliski posiedzeniu FED. Tego na którym najprawdopodobniej podniesione będą stopy procentowe. Pierwsza połowa grudnia może być zatem bardzo ciekawa dla osób obserwujących dolara.

Janet Yellen o zadłużeniu USA

Jak to często bywa, osoby pełniące ważne funkcje pod koniec kadencji, jeżeli wiedzą że nie mają szans na kolejną, mówią coraz odważniej. Podobnie jest z obecną szefową FED. W ostatnim wystąpieniu przed kongresem m.in. zwróciła uwagę na wspomniany już problem zadłużenia USA. Ma on jednak jeszcze drugie dno. Przekraczanie limitu zadłużenia w okresie dobrej koniunktury, kiedy to dług z roku na rok rośnie, stawia pytanie co będzie w kryzysie. O ile oczywiście ten kryzys nastąpi. Prognozy makroekonomiczne zadłużenia w USA nie pozostawiają wątpliwości, że problem ten sam się nie rozwiąże.

Kryptowaluty wciąż niestabilne

Środa była modelowym dniem pokazującym dlaczego bitcoin nie jest najlepszym zastępstwem dla klasycznego pieniądza. Od rana kurs najpierw wzrósł o imponujące 15%, po czym popołudniem runął o 20% w dół. Jak to często bywa po takich ruchach, od tego dołka znowu miało miejsce odbicie w górę. W efekcie dzisiaj oglądamy najpopularniejszą kryptowalutę delikatnie powyżej psychologicznej bariery 10 000 USD. Tak silne ruchy udowodniły niską wydajność transakcyjną systemu. To między innymi ona zdaniem części obserwatorów pogłębiła korektę po osiągnięciu szczytów w okolicach 11 350 USD.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 14:30 – USA – dochody i wydatki Amerykanów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl