11. U-RODZINY – Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych 2018

Urodziny 2018 (9)

W dn. 11-14 października 2018 r. w Katowicach spotkali się przedsiębiorcy rodzinni z całego kraju. Okazją do spotkania był 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY 2018, największe i najważniejsze wydarzenie dla środowiska przedsiębiorców rodzinnych w Polsce. Poza przedstawicielami biznesu w Zjeździe wzięli udział także politycy, samorządowcy, eksperci oraz inni goście zainteresowani tematyką przedsiębiorczości rodzinnej. U-RODZINY to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2008 r. przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Co roku Zjazd odbywa się w innym regionie Polski, stając się za każdym razem przestrzenią do otwartej dyskusji oraz okazją do nawiązania współpracy.

Tegoroczna edycja Zjazdu była wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze skala wydarzenia przerosła oczekiwania nawet stałych bywalców U-RODZIN: ponad 400 uczestników, blisko 70 prelegentów i gości specjalnych oraz 50 patronów i partnerów dołączyło do ogólnopolskiego święta przedsiębiorczości rodzinnej. Po drugie – program merytoryczny wydarzenia, obejmujący ponad 25 paneli, warsztatów oraz wystąpień, a na dodatek uroczysty bal firm rodzinnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i wieczór artystyczny w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego
Radia. I po trzecie – wspaniała rodzinna atmosfera sprzyjająca integracji i networkingowi, a także nawiązaniu długotrwałych relacji zarówno przyjacielskich, jak i biznesowych. Wszystko to sprawiło, że 11. U-RODZINY zajęły szczególne miejsce w historii IFR i na zawsze pozostaną w pamięci uczestników.

Głównym celem U-RODZIN 2018 było ukazanie znaczenia polskich firm rodzinnych w gospodarce kraju, a także pokazanie ich jako innowacyjne i dynamicznie rozwijające się podmioty, ukierunkowane na ekspansję zagraniczną. Hasło przewodnie Zjazdu – Aspiracje i Możliwości, nawiązuje do podstawowego pytania, na które odpowiedzi poszukiwano podczas wydarzenia: „Czy polskie firmy rodzinne mogą odgrywać ważną rolę w europejskiej i światowej gospodarce?”. Poza tematyką ekspansji zagranicznej, poruszone zostały kwestie dotyczące inwestowania w rozwój technologii i szeroko rozumianej innowacyjności, współczesnych strategii sprzedaży i budowania marki, a także wizerunku i postrzegania polskich marek na świecie. Oczywiście omówione zostały „tradycyjne” tematy Zjazdu, takie jak sukcesja w firmach rodzinnych, zmiany prawne i podatkowe wprost dotyczące przedsiębiorców oraz efektywne zarządzanie i polityka kadrowa.

Śląskie U-RODZINY 2018 z pewnością mogą pochwalić się wybitnymi nazwiskami i znanymi
firmami z całej Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas: Krzysztof Domarecki (Selena FM), Tomasz Domogała (TDJ S.A.), Jan Kolański (Colian Holding), dr Stanisław Han (Hasco-Lek), Adam Rozwadowski (Enel-Med), dr Oskar Zięta (Zieta Prozesdesign), Radosław Pyffel (sinolog), Zuzanna Skalska (analityk trendów), a także prof. Andrzej Blikle (Honorowy Prezes IFR) i wielu innych. Nie zabrakło również współgospodarzy wydarzenia – władz lokalnych, podczas uroczystego otwarcia głos zabrali Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa i Wicemarszałek woj. Śląskiego dr Michał Gramatyka. Drugi dzień Zjazdu natomiast, oficjalnie otworzyła Komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska.

Zgodnie z wieloletnią „urodzinową” tradycją podczas uroczystego balu firm rodzinnych
zapowiedziana została kolejna – 12. edycja Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych. Przyszłoroczne U-RODZINY odbędą się w Warszawie w dn. 25-27 października 2019 r. Więcej szczegółów niebawem…