Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 26.07.2017

shutterstock_80453707-1.jpg

Przez ostatnie tygodnie waluty surowcowe znalazły się w trendzie wzrostowym. Przodował w tym dolar kanadyjski, australijski, nowozelandzki oraz korona norweska. Trzy z nich znalazły się na mocnym oporze lub też wsparciu, który może przeszkodzić dalszym wzrostom. Tylko jedna z nich pokonała swój tygodniowy opór – dolar australijski.

USD/CAD

Siła dolara kanadyjskiego wynika z podwyżki stóp procentowych przez Bank Kanady oraz mocniejszej ropy naftowej. Dzięki temu para walutowa USD/CAD znalazła się na silnym wsparciu, które może nie zostać pokonane bez napotkania oporu ze strony niedźwiedzi.

Notowania USD/CAD, interwał tygodniowy

Notowania USD/CAD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Przerwanie tygodniowego oporu 1.245-1.257 jest prawdziwym wyzwaniem. O ile w krótkim terminie może okazać się problematyczne, o tyle w długim nie powinno stanowić żadnego problemu. Ponadto warto zwrócić uwagę na indeks dolara, który również znalazł się na silnym wsparciu. Zatem bazowym scenariuszem pozostanie korekta, która zniesie część ruchu spadkowego lecz długoterminowo obecny kierunek powinien zostać utrzymany.

USD/NOK

Kolejna para walutowa, której notowania znalazły się na długoterminowym wsparciu. Jego przebicie również uzależnione jest od notowań ropy naftowej. Norweska gospodarka w dużym stopniu oparta jest na eksporcie ropy naftowej, dlatego notowania tegoż surowca wpływają na siłę waluty norweskiej.

Notowania USD/NOK, interwał tygodniowy

Notowania USD/NOK, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Po przerwaniu tygodniowego wsparcia możemy spodziewać się kontynuacji trendu spadkowego nawet w okolicę 7.27. Niemniej jednak musimy zobaczyć jego przerwanie.

Reasumując, indeks dolara oraz większość głównych par walutowych powiązanych z dolarem amerykańskim znalazła się na wsparciu lub oporze. Czy trend osłabiania dolara amerykańskiego będzie kontynuowany? Najprawdopodobniej tak, ale na samym początku należy przeczekać korektę.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych