Stopy procentowe w USA. Ropa drożeje

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dzisiaj o 20:00 poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Wzrost gospodarczy na wyspach zgodny z oczekiwaniami. Ropa przekroczyła 50 dolarów za baryłkę.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Dzisiaj Federalny Komitet Otwartego Rynku, czyli amerykański odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych. Analitycy są niemal zgodni, że nie dojdzie do żadnych zmian. Biorąc pod uwagę wyceny kontraktów na stopę procentową w USA można odnieść wrażenie, że podobne przeczucia mają inwestorzy. Wedle tych danych zaledwie 3% z nich spodziewa się wzrostu stóp procentowych. Przeciw podwyżkom stóp przemawiają również słabsze dane, jakie w ostatnich tygodniach nadchodziły zza oceanu. Wczorajszy lepszy od oczekiwań indeks zaufania konsumentów – Conference Board, jest tutaj raczej wyjątkiem niż regułą. Jeżeli nie dojdzie dzisiaj do wzrostu stóp rynek powinien przyjąć tę wiadomość w miarę neutralnie. Gdyby jednak podniesiono stopy można oczekiwać gwałtownego wzrostu cen dolara. Zdaniem specjalistów najważniejszy będzie komentarz do decyzji. To od niego będzie zależeć jak szybko będziemy się spodziewać kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Bez niespodzianki w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie PKB zgodnie z oczekiwaniami wzrosło w ciągu roku o 1,7%. Było to równo zgodne z oczekiwaniami analityków. Spowolnienie wzrostu jest łączone z niepewnością co do przyszłości po decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej. Wiele firm wstrzymało inwestycje czekają na informacje jakie będą realne konsekwencje Brexitu. Rynek walutowy nie zareagował jak to często ma miejsce gdy odczyt pokrywa się z oczekiwaniami.

Ropa powyżej 50 USD za baryłkę

Wczoraj mogliśmy oglądać kolejny skok w górę cen ropy. Dzień rozpoczął się po 48,6 USD za baryłkę, a zakończył aż 2 USD wyżej. Są dwa powody dla których drożeje. Pierwszy to ograniczanie wydobycia przez państwa członkowskie OPEC. Obecnie do istotnego ograniczenia eksportu ropy zobowiązała się Arabia Saudyjska. Ma to być 1 milion baryłek dziennie (około 15%). Inne państwa mają również brać w tym udział. Drugim ważnym elementem pchającym ceny czarnego złota w górę były wieczorne dane z USA. Zmiana zapasów paliw wyniosła -10,2 miliona baryłek. Już oczekiwania analityków mówiące o redukcji o 3,2 miliona uchodził już za spory spadek. Dane te przez chwilę spowodowały, że ropa zbliżyła się nawet do 51 dolarów. Drożejąca ropa oczywiście wsparła walutę Rosji. Rubel zyskał około 1% na wartości.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – USA – sprzedaż nowych domów,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw,
  • 20:00 – USA – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl