Amerykański rynek pracy pozostaje silny

dolar

Od kilku tygodni na celowniku jest rynkowa wycena prawdopodobieństwa cięć stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Kilkukrotnie wyraziliśmy opinię, że oczekiwanie przez inwestorów pełnego cyklu czterech obniżek stóp procentowych przez FOMC jest – w naszym przekonaniu – przesadne. 

Piątkowy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy stanowił wyraźne potwierdzenie naszego stanowiska. Z raportu jasno wynikał brak istotnego spowolnienia we wskaźniku kreacji miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.  Publikacja nie tylko pozwoliła na ponowny wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA powyżej psychologicznej bariery 2%, ale także przyczyniła się (wbrew dotychczasowemu trendowi) do wyraźnego umocnienia USD w relacji z pozostałymi walutami G10. W porównaniu z początkiem ubiegłego tygodnia, po piątkowych rewelacjach kurs dolara amerykańskiego okazał się wyższy w przypadku niemal wszystkich walut ze wspomnianej grupy (z wyłączeniem dolara kanadyjskiego). CAD również otrzymał sporo wsparcia ze względu na równie optymistyczny raport o rynku pracy dla kanadyjskiej gospodarki.

Warto podkreślić, że dolar amerykański mniej pewnie radził sobie w relacji z walutami gospodarek wschodzących. W obliczu malejącej niepewności w gospodarce światowej, wiele walut z rynków wschodzących zdołało utrzymać się stabilnie w parze ze zwyżkującym dolarem.

W nadchodzącym tygodniu uwagę rynku przykuje zeznanie prezesa FOMC, Jerome’a Powella, przed amerykańskim Kongresem. Warto będzie sprawdzić, w jakim stopniu dobre odczyty z amerykańskiej gospodarki ograniczą entuzjazm Powella na luźniejszą politykę monetarną.

PLN

Polski złoty w ubiegłym tygodniu pozostawał względnie stabilny w relacji do euro, reagując głównie na zmiany na głównych parach.

Wśród informacji z minionego tygodnia warto wspomnieć szczególnie o spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej, które przebiegło jednak bez większego echa. Prezes Glapiński podczas konferencji prasowej po spotkaniu odczytał fragment projekcji Działu Analiz Ekonomicznych NBP, która zakłada nieco wyższy niż oczekiwano jeszcze w marcu wzrost gospodarczy w 2019 i 2020 roku. Ma jemu jednak towarzyszyć dość umiarkowana inflacja, która w kolejnych trzech latach powinna znajdować się w celu inflacyjnym lub jego okolicach. Zdaniem prezesa NBP lipcowa projekcja wspiera stabilizację stóp procentowych. Naszym zdaniem, nawet przy stabilnych stopach procentowych w Polsce (co też niekoniecznie musi mieć miejsce) złoty powinien docelowo zyskiwać, w związku z oczekiwanym zwrotem w polityce najważniejszych globalnych banków centralnych.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poniedziałkową publikację projekcji DAE NBP – rzuci ona nieco więcej światła na powody ze względu na które analitycy Narodowego Banku Polskiego spodziewają się umiarkowanej inflacji szczególnie w tym oraz w kolejnych dwóch latach.

GBP

Dochodzą do nas coraz wyraźniejszego sygnały, że niepewność związana z dalszymi losami Brexitu zaczyna wpływać na zaufanie przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Wskaźniki aktywności biznesowej PMI w tym kraju spadły poniżej poziomu 50, tym samym ankiety przeprowadzone wśród firm sugerują kurczenie się różnych sektorów brytyjskiej gospodarki. W tym tygodniu dowiemy się, czy spadek zaufania przełożył się na twarde dane makroekonomiczne – w środę poznamy odczyt dynamiki PKB w Zjednoczonym Królestwie w maju i trzech poprzedzających go miesiącach.

EUR

Ogłoszenie kandydatury Christine Lagarde na następczynię Maria Draghiego w fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego wydaje się zwiastować o pewnej ciągłości w tej instytucji i prawdopodobnie o gołębim podejściu do polityki monetarnej. Z pewnością uważają tak rynki. W środku ubiegłego tygodnia rentowności włoskich obligacji wyraźnie się odbiły, a euro zaczęło tracić jeszcze przed piątkową publikacją o amerykańskim rynku pracy.

Z kolei decyzja o niepodejmowaniu przez Unię Europejską sankcji wobec Włoch za nadmierny deficyt budżetowy wydaje się sygnalizować większe przyzwolenie dla dodatkowych bodźców fiskalnych w UE. Może to – naszym zdaniem – zmniejszyć potrzebę dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro, co w średnim okresie może wspierać wspólną europejską walutę.

USD

Stosunkowo pozytywny tydzień dla amerykańskich aktywów został podsumowany przez bardzo dobry odczyt danych z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. W porównaniu z „dołkiem” odnotowanym w maju, wskaźnik kreacji miejsc pracy w czerwcu po raz kolejny przekroczył próg 200 tysięcy, a tempo wzrostu realnych wynagrodzeń nadal umiarkowanie przyspiesza. Na ten moment w USA nie widać na horyzoncie widma recesji, ani nawet istotnego spowolnienia.

Po piątkowej publikacji rynek zdecydowanie wycofał się z dotychczasowych oczekiwań, zakładających jedną obniżkę stóp procentowych Fedu o aż 50 punktów bazowych podczas lipcowego spotkania. O ile uważamy, że ze względów politycznych jednorazowa obniżka stóp procentowych w USA jest nieunikniona, nie widzimy odpowiednich warunków do przeprowadzenia w USA pełnego cyklu luzowania polityki monetarnej.

Autor: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Ebury