Analiza pozycji dużych graczy 17.07.2017

forex waluty

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Analiza pozycji dużych graczy 17.07.2017 1

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Analiza pozycji dużych graczy 17.07.2017 2

Źródło: Opracowanie własne

Analiza pozycji dużych graczy 17.07.2017 3– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Analiza pozycji dużych graczy 17.07.2017 4-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Metale szlachetne

Spadki na metalach szlachetnych czas roz… zakończyć! Na rynku panuje zbyt duży pesymizm, większość inwestorów zarówno prywatnych jak i instytucjonalnych wyprzedaje srebro, złoto oraz platynę. Nikt nie myśli o wzrostach. Z najnowszego raportu Commitments of Traders wynika, że po raz pierwszy od 2015 roku zarządzający posiadają w swoich portfelach więcej pozycji krótkich niż długich. Ponadto ostatni flash crash wyczyścił rynek ze wszystkich pozycji długich, co prawda notowania mogą się jeszcze obsunąć, ale spadki są bardzo ograniczone.

Pozycje zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje zarządzających, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

W poprzednim tygodniu zarządzający otworzyli 3500 krótkich pozycji w tym samym czasie zamykając 4000 długich. Pozycje netto spadły do dawno niewidzianego poziomu -6 tysięcy.

Sytuacja na wykresie również wygląda zachęcająco. Na wykresie tygodniowym po flash crashu na wsparciu 15.60-16.04 powstała formacja Pin Bara, która powinna wyznaczać dołek ostatniej wyprzedaży. Niemniej jednak wzrosty mogą być hamowane przez linie trendu spadkowego, która w przyszłości powinna zostać pokonana.

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Sytuacja na złocie wygląda bardzo podobnie, ale ten metal szlachetny nie został wyprzedany w takim samym stopniu jak srebro. W poprzednim tygodniu zarządzający otworzyli 4 tysiące krótkich pozycji oraz zamknęli 6 tysięcy długich. Większość rynku nastawiona jest pesymistycznie do tegoż surowca, co niebawem powinno się zmienić.

Pozycje netto cały czas są dodatnie, ale przewaga jest już bardzo minimalna. Notowania złota szukają dołka, który jest już bardzo blisko.

Pozycje zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje zarządzających, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

Na wykresie tygodniowym notowania złota zatrzymały się na wsparciu 1190-1210. Bazowym scenariuszem pozostanie obrona wsparcia i wzrosty w okolicę 1295 USD za uncję. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, iż rosnące stopy procentowe na całym świecie nakładają na złoto presję podażową. Dlatego zamiast przyszłego wzrostu możemy zobaczyć konsolidację.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych