Analiza techniczna i fundamentalna spółek giełdowych

0

Alcoa Corporation

Alcoa jest jednym z największych producentów aluminium na świecie. Firma została założona w 1888 roku, od tamtego czasu przeżyły już sporo. Były lepsze i gorsze czasy. A jak jest teraz? Analiza finansowa wskazuje, że aktualnie spółka nie radzi sobie zbyt najlepiej, ale przyszłość wygląda o wiele lepiej. Spółka boryka się z dużym zadłużeniem i brakiem płynności. Wskaźnik gotówki do długu spadł do poziomu 0.80, co jest gorszym wynikiem od średniej z branży. Brak płynności może być zapowiedzią problemów z regulowaniem krótkoterminowych zobowiązań. Od strony wyceny wskaźnikowej notowana firma również nie wygląda atrakcyjnie. Cena do zysk ukształtowała się na poziomie 34, jest to gorszy wynik od średniej rynkowej. Co doprowadziło do tak trudnej sytuacji spółki? Nie możemy zapomnieć, że Alcoa przeżywała chwile grozy z całą branżą. Od 2011 roku notowania aluminium systematycznie spadały, zmiana nastąpiła dopiero w 2016 roku.

W ostateczności mocny wzrost cen aluminium powinien przyczynić się do poprawy sytuacji fundamentalnej w spółce, co już widzimy po zachowaniu cen akcji. Od początku roku spółka dała zarobić inwestorom ponad 75 proc. Dalsze paliwo do wzrostów powinno zostać zapewnione przez rosnące ceny aluminium. Notowania Alcoa poruszają się w kanale wzrostowym, po mocnym przebiciu przez opór 50 USD powinniśmy zobaczyć kontynuację tego ruchu w kierunku 55 USD za jedną akcję.

Notowania #AA, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Daimler AG

Branża motoryzacyjna przeżywa trudne chwile. Afera goni aferę i nawet spółki, które nie są bezpośrednio zaangażowane w nieuczciwe praktyki, tracą na wartości. Dobrym przykładem jest tu Daimler AG, producent takich samochodów jak Mercedes-Benz czy Maybach. Odbicie, zapoczątkowane w połowie 2016 roku (po prawie 50% spadku kursu w 2015 i pierwszej połowie 2016 roku) zostało zanegowane w tym roku. Ostatnie miesiące są jednak lepsze dla akcjonariuszy Daimlera. Kurs przebił kluczowy opór 68 EUR za akcję i jest szansa na dalsze wzrosty. Od strony analizy fundamentalnej, spółka wygląda bardzo solidnie na tle konkurencji. Wzrost przychodów przekracza 2.5% a marże operacyjna (8.92%) oraz zysku (6%) i ROE (17.27%) czynią Daimlera jedną z bardziej zyskownych spółek w branży. Obawą może być wielkość długu, gdyż wskaźnik długu do EBITDA przekracza 5.5 i jest jednym z wyższych (oprócz Renault). Ryzykiem dla spółki na najbliższe 2-3 lata jest widmo zbliżającej się recesji a wraz z nią spadek przychodów.

Czytaj również:  ACCIONA ogłasza wezwanie na 100% akcji Mostostalu Warszawa

Na wykresie tygodniowym widzimy jak kurs Daimler AG walczy z oporem 68 EUR. Wydaje się, że cel został osiągnięty i droga na poziom 73.50 EUR jest otwarta. Rynek dwukrotnie już podchodził pod ten poziom (w styczniu i marcu tego roku) jednak nie udało się go nawet przetestować. Kolejny nieudany atak może oznaczać wyczerpanie siły rynku i kolejny ruch na południe. W takim wypadku, pierwszym wsparciem będzie 65 EUR a ostatecznym celem poziomy 60 EUR – 61 EUR za akcję.

Notowania #DAI, interwał tygodniowy

Chart #DAI, W1, 2017.10.26 08:55 UTC, Admiral Markets, MetaTrader 4, Demo

Źródło: Admiral Markets

Dział Analiz Admiral Markets