Banki wkrótce bez BTE

0
sejm

25 września Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe, która zakłada między innymi zlikwidowanie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Nowelizacja jest wynikiem uznania przez Trybunał Konstytucyjny przepisów umożliwiających bankom wystawianie BTE za niekonstytucyjne.

Zgodnie z nowymi przepisami BTE zostanie całkowicie zlikwidowany. W myśl noweli banki stracą możliwość wystawiania tytułów egzekucyjnych i będą zobowiązane do uzyskania tytułów egzekucyjnych w postępowaniu sądowym. Nowa ustawa ma zapewnić dłużnikom prawo do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Dla banków oznacza jednocześnie wyeliminowanie skróconego sposobu egzekucji niespłaconych wierzytelności. Droga sądowa i postępowania wszczęte przeciwko nieuczciwym kredytobiorcom mogą ciągnąć się latami, a wygrana w sądzie nie da bankom gwarancji, że komornik skutecznie odzyska dla banku zaciągnięte i niespłacone zobowiązania.

Przyjęta przez Sejm ustawa została skierowana do Senatu, który zadecyduje o  jej ostatecznym kształcie. Pozostaje zatem pytanie, czy wpływ na okres obowiązywania przepisów o BTE będzie miał fakt, że są to ostatnie dni posiedzeń przed zakończeniem tej kadencji parlamentu.