Banki znów straszą opuszczeniem Wielkiej Brytanii

Andrzej Kiedrowicz Chief Operating Officer KOI Capital
Andrzej Kiedrowicz, Chief Operating Officer KOI Capital

Główne światowe banki zaczynają analizować afekty twardego Brexitu zapowiedzianego wczoraj przez premier Theresę May.

CEO HSBC Holdings Plc, Stuart Gulliver zapowiedział, iż część operacyjna, generująca ok. 20 proc. przychodów holdingu, może przenieść się do Paryża. Natomiast prezydent UBS Investment, Andrea Orcel zapowiedział, iż bank przeniesie swoich pracowników z Londynu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Para GBPUSD koryguje więc dziś wczorajsze silne wzrosty i traci już 0,9 proc. handlując znowu poniżej poziomu 1,23. Para EURGBP zyskuje 0,5 proc. i handluje w pobliżu poziomu 0,8680. Również para GBPLN traci 0,5 proc. i ponownie zbliża się do psychologicznego poziomu 5 zł.

Bank Kanady pozostawił dziś, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe na poziomie 0,5 proc.

Dolar kanadyjski zareagował spokojnie na te dane. Para USDCAD zyskuje 0,2 proc. i handluje w pobliżu poziomu 1,3070. Po raz pierwszy od 8 sesji zyskuje, aczkolwiek jedynie 0,5 proc., para USDJPY, która handluje obecnie w pobliżu poziomu 113,40.

W dniu dzisiejszym rosną ceny metali przemysłowych, a liderem jest cynk, który zyskuje 1,7 proc., po tym jak S&P Global podwyższył prognozy cen metali na koniec 2017 roku dla cynku, miedzi i rudy żelaza.

Pomimo, iż miedź zyskuje dziś jedynie 0,3 proc. to dalej mocno w górę pną się akcje KGHM, które zyskują już 3,5 proc. i handlują po 113,5 zł, najdrożej od półtora roku. Ropa naftowa WTI traci dziś niecałe 2 proc. i handluje w pobliżu poziomu 51,5 dolarów za baryłkę, a ropa Brent traci 1,8 proc. i handluje w pobliżu poziomu 54,5 dolarów za baryłkę.

Akcje brytyjskiej firmy wydawniczej Pearson Plc tąpnęły w dniu dzisiejszym aż 28 proc. po tym, gdy firma niespodziewanie obniżyła prognozy zysku.

Firma zapowiedziała również sprzedaż części biznesu dotyczącego książek. Z innych wiadomości, CEO Deutsche Banku, John Cryan przeprosił inwestorów po tym, gdy Bank zgodził się na zapłatę 7,2 mld dolarów kary w ramach ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości odnośnie szkodliwej działalności na rynku instrumentów hipotecznych przed 2008 rokiem.

Inwestorzy oczekują na dzisiejsze przemówienie prezes Fed-u, Janet Yellen podczas dyskusji ekonomistów w San Francisco, oczekując komentarza odnośnie planowanego przez Donalda Trumpa stymulusu.

W dniu jutrzejszym kluczowe będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i jego zapatrywanie na zaczynającą rosnąć inflację. Inflacja w strefie euro w grudniu wzrosła zgodnie z prognozami 0,5 proc. miesiąc do miesiąca i 1,1 proc. rok do roku. Natomiast inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) wzrosła również zgodnie z oczekiwaniami 0,4 proc. miesiąc do miesiąca i 0,9 proc. rok do roku.

Andrzej Kiedrowicz, Chief Operating Officer KOI Capital