Charakter organizacji poznasz po jej biurze

Drabest – OSS 2018

Zdecydowaną większość współczesnej populacji stanowią wzrokowcy. Na bodźcach wizualnych często opieramy także pierwsze wrażenie w sferze decyzji zawodowych.  Wygląd biura stanowi bowiem niezwykle istotny element wspierający wizerunek firmy. Jak podkreślają eksperci CBRE, design to jedno z kluczowych narzędzi kreowania opowieści o marce oraz jej wartościach. Dobrze wykorzystany może znacząco wpłynąć na poziom identyfikacji pracowników z firmą oraz pozyskiwanie talentów z zewnątrz.

Na to, jakie są nasze wrażenia względem danego biura i czy jest ono odzwierciedleniem charakteru zajmującej je firmy, składa się wiele czynników. Wśród najbardziej istotnych możemy wymienić: układ funkcjonalny przestrzeni, użyte kolory lub materiały, a także rodzaj uwzględnionych w planie pomieszczeń.

Sposoby, w jakie możemy wyrazić istotę danej marki są niezliczone. Aby osiągnąć idealny kompromis pomiędzy pięknem a komfortem, potrzebny jest czas, budżet oraz szczegółowa wiedza o potrzebach biznesowych i kadrowych organizacji. Tworzenie nowego miejsca pracy zaczyna się od przygotowania planu funkcjonalno-przestrzennego, dopiero w drugiej kolejności wymyślamy design, który będzie spójny z wizerunkiem i DNA firmy. Wizję powinniśmy przede wszystkim dostosować do wartości organizacji oraz profilu pracownika. Przykładowo biura, które znajdują się w Kalifornii są określane mianem najpiękniejszych na świecie i przyciągają ludzi nieograniczonym designem i zaawansowanymi rozwiązaniami IT. Natomiast przestrzenie do pracy w Skandynawii lub Niemczech są doceniane za wysoki poziom komfortu, osiągnięty dzięki m.in. większej liczbie mkw. przypadającej na pracownika oraz ergonomicznym meblom – podsumowuje Iwona Pasik, szefowa działu aranżacji wnętrz w CBRE.

Najpierw układ

Już na etapie projektowania ogólnego układu pomieszczeń firmy są w stanie pokazać swoje główne wartości oraz cechy charakterystyczne marki. Przykładowo otwarta przestrzeń oraz brak stałych ścianek działowych może podkreślać zarówno transparentność prowadzonego biznesu, jak i nacisk na pracę zespołową. Natomiast duża, jasna recepcja, która płynnie przechodzi w strefę kawiarnianą może np. uwydatnić nieformalny charakter organizacji. Układ funkcjonalny może także wspierać efektywność pracowników firmy – i tak w branży kreatywnej będzie on otwarty i niestandardowy, natomiast w kancelarii prawnej będzie bardziej kameralny, umożliwiający narady w mniejszym gronie lub spotkania z klientami.

Papaya Films – OSS 2018Biuro Papaya Films, laureata OFFICE SUPERSTAR 2018

Biuro nie tylko do pracy

Jak wskazują eksperci CBRE, liczba pomieszczeń zamkniętych oraz np. dźwiękoszczelnych w stosunku do przestrzeni otwartych może również sugerować, co chcemy pokazać poprzez naszą biurową przestrzeń. Niezależnie od tego, czy otwarta czy zamknięta, sercem większości biur wciąż jest kuchnia. Jednak – wedle obecnych trendów – firmy chcące się wyróżnić, dysponują też innymi pomieszczeniami, np. do integracji (zwanymi strefami rozrywki) czy relaksu. Przykładowo biura z branży technologicznej, zarówno te należące do światowych gigantów, jak i rodzimych liderów IT, jak np. Codewise, przepełnione są strefami rozrywki, wellness oraz miejscami wypoczynku. Taki zabieg, poza oczywistymi korzyściami Employer Brandingowymi, ma na celu stworzenie komfortu pracy i środowiska, które wspiera różne aktywności i potrzeby człowieka.

Codewise – OSS 2018Biuro Codwise, laureata OFFICE SUPERSTAR 2018

W firmowych barwach

Najbardziej powszechny sposób budowania identyfikacji wizualnej marki w biurze to oczywiście sięgnięcie do kolorów czy materiałów charakterystycznych dla danej firmy. Podczas projektowania przestrzeni można zatem czerpać z barw widocznych na logotypie i użyć ich jako motywu przewodniego w całym biurze lub wpleść je symbolicznie w strategicznych pomieszczeniach. Inną, równie atrakcyjną dla oka drogą jest zainspirowanie się kolorami czy teksturami, które najlepiej oddają rodzaj działalności danego pracodawcy. I tu np. firma specjalizująca się w ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie będzie mieć zielone, jasne biuro urządzone przy wykorzystaniu przyjaznych środowisku mebli, a znany producent drabin i rusztowań postawi na elementy metalowe, spełniające funkcje dekoracyjne i użytkowe.Drabest – OSS 2018

Biuro Drabest, laureata OFFICE SUPERSTAR 2018

Droids On Roids – OSS 2018Biuro Droids On Roids, laureata OFFICE SUPERSTAR 2018