Chcesz mieć lepszą pensję? Zadbaj o relacje z szefem

61% Polaków uważa, że ich relacje z szefem są przyjazne – wynika z badania serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. W przypadku 34% z nas są one zdystansowane, a zaledwie 5% ocenia je jako chłodne lub nieprzyjazne. Warto tymczasem, aby stosunki te były jak najlepsze: okazuje się, że w Polsce osoby, które mają dobre relacje z szefem, zarabiają o 9% więcej niż pozostali pracownicy.

Chcesz mieć życzliwe stosunki z szefem? Zatrudnij się w Estonii

Spośród wszystkich badanych najlepiej swoje relacje z szefem oceniają Estończycy. Jako przyjazne określa je aż 75% z nich. Zaraz potem są Finlandczycy (69%), a za nimi – Czesi (64%) i Litwini (64%). Na końcu znajdują się Słoweńcy (48%), Serbowie (50%) oraz Bośniacy i Hercegowińczycy (52%).

Przyjazny szef płaci lepiej

Nie jest szczególnym zaskoczeniem, że relacje z szefem mają wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika. Jeśli chodzi o Polaków, osoby utrzymujące ze swoim szefem dobre stosunki zarabiają o 9% więcej niż ci, którzy mają te relacje zdystansowane lub złe. Wbrew pozorom nie jest to jednak jeszcze wcale aż tak duża różnica. Dla porównania w Estonii wynosi ona 21%, a w Serbii i na Węgrzech – 20%.

Niekomunikatywny polski szef

Badani zostali zapytani również, jakich cech brakuje ich szefom. Polscy pracownicy wskazywali najczęściej na komunikatywność (24%), szczerość (22%) i to, co sprawia, że osobie można zaufać (22%). Jak zauważa w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Joanna Żukowska z MonsterPolska.pl: „Kobiety oczekują od szefa przede wszystkim wysokich umiejętności komunikacyjnych i tego, żeby można było mu zaufać. Z kolei mężczyźni – charyzmy, ale też wytrwałości i doświadczenia”.