Chiny chcą uciec przed spowolnieniem w gospodarce

0

Partia komunistyczna z Państwa Środka wprowadza szereg pomysłów wsparcia dla firm i gospodarstw domowych. Spokojniej w temacie brexitu. Dolar mocny od początku tygodnia.

Robić wszystko, by wzrost PKB nie wyhamował

Bez wątpienia informacją dnia jest zapowiedź ogromnego pakietu fiskalnego przez Chiny. Ma to być ratunek na spowolnienie gospodarcze. W ubiegłym roku chiński PKB mocno wyhamował i osiągnął, i tak imponującą wartość, 6,6%. Problem w tym, że dla Państwa Środka wynik taki to oznaka słabości, ponieważ jest to najniższy poziom od 30 lat.

Na krótką metę pakiet fiskalny pozytywny

Działania te podyktowane są prognozami na ten rok, według których PKB ma być jeszcze niższy i wynieść około 6%. Na zjeździe komunistycznej partii Chin zapowiedziano szereg działań, głównie to przede wszystkim obniżka stawek VAT dla przemysłu i transportu, emisja obligacji dla samorządów i wsparcie akcji kredytowej dla firm. Według władz deficyt z tym związany ma się podnieść jedynie o 0,2% PKB. Jakie to ma znaczenie dla rynków? Z pewnością patrząc krótkookresowo jak najbardziej pozytywnie, Pekin chce działać i spróbować walczyć z niemal nieuniknionym spowolnieniem w gospodarce. W dłuższym okresie jednak spowoduje to wzrost zadłużenia gospodarstw domowych, jak i sektora przemysłowego.

Ruchy na amerykańskich obligacjach wspierają dolara

Jeśli chodzi o szeroki rynek to od początku tygodnia mocniejszy jest dolar amerykański. EUR/USD schodzi coraz bardziej w okolice 1,13. Jest to wynik ruchów na obligacjach amerykańskich gdzie obserwujemy wzrost rentowności. Inwestorzy po wystąpieniach szefa Fed w Kongresie znów zaczęli spekulować o możliwej jednej podwyżce stóp w tym roku w USA. W tym kontekście z pewnością bardzo ważne będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy w piątek.

Czekamy na 12 marca

Nieco ciszy w ostatnich dniach jest w temacie brexitu. Pozwoliło to GBP/PLN zejść znów poniżej 5,00. Inwestorzy wyczekują przyszłotygodniowego głosowania w Izbie Gmin, by poznać odpowiedź czy brexit będzie chaotyczny, jednak z umową, czy zostanie odroczony. Wydaje się, że wybór będzie między dwoma ostatnimi opcjami. Nie wydaje się, by miało to spowodować dalszy wzrost wartości funta.

Czytaj również:  Kurs EUR/USD rośnie pomimo wzrostu napięcia między USA i Chinami

ISM w centrum uwagi

Dzisiaj na rynkach jeszcze kilka ważnych pozycji. O 13.30 przemawia członek Fed Rosengren, z kolei o 15.30 Kashkari. O 15.45 poznamy wskaźnik PMI dla usług również z USA. Najważniejszą publikacją będzie jednak ISM dla usług o godzinie 16.00.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl