Co Polacy najchętniej kupują w internecie?

e commerce 2021

W ubiegłym roku konsumenci kupowali najchętniej sprzęt kuchenny i do domowych biur. Jeszcze wcześniej zaopatrywali się w środki czystości, rośliny i narzędzia ogrodowe. Co teraz Polacy kupują w internecie?

Wraz z pandemią COVID-19 zaczął się boom na e-commerce. Klienci nie tylko przekonali się do zakupów online, ale także przyzwyczaili się do nich. Dzięki temu sklepy internetowe od dwóch lat przeżywają złoty okres.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie branże zarabiały w tym okresie krocie.
– W ruchu, jaki generują sklepy internetowe wpierane przez IdoSell widać, jak zmieniają się tendencje zakupowe. Dane, które posiadamy odzwierciedlają nie tylko wzrosty i spadki sprzedaży, ale też nastroje społeczne i potrzeby konsumentów – mówi Sonia Mrzygłocka-Pyć, PR Manager w IAI.

Rok 2020

Rok, w którym pandemia rozlała się na cały świat. Z półek sklepowych zaczęły znikać środki higieniczne: maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, mydło i papier toaletowy. Brak dostępności tych produktów sprawił, że konsumenci zaczęli szukać ich w internecie. Potwierdzają to dane IdoSell. Od lutego do marca 2020 r. sprzedaż środków sanitarnych i do czyszczenia powierzchni wzrosła o 166 proc., a kosmetyków i papieru toaletowego o 131 proc.
Twardy lockdown sprawił również, że Polacy spędzali czas głównie w ogródkach i na działkach. W tym okresie kupowali w internecie sekatory, grabie i inne narzędzia (wzrost sprzedaży o 174 proc.), meble ogrodowe (wzrost o 114 proc.), sprzęty do rozrywki na świeżym powietrzu (wzrost o 108 proc.), rośliny (sprzedaż zwiększyła się o 82 proc.) oraz nasiona (wzrost o 82 proc.).
Spadek zainteresowania w 2020 r. odnotowali sprzedawcy akcesoriów i gadżetów na imprezy (o 59 proc.), kostiumów (o 46 proc.), walizek (o 36 proc.), prezentów dla dzieci (o 29 proc.), akcesoriów religijnych (o 26 proc.) oraz firmy, które zajmują się dostawą jedzenia (o 47 proc.).

Rok 2021

Na początku 2021 roku konsumenci zaczęli gotować – sprzedaż sprzętów kuchennych wzrosła aż o 263 proc. Kupowali również nową pościel (wzrost sprzedaży o 163 proc.), meble (120 proc.), szafki i stojaki pod kino domowe (98 proc.). Oprócz tego urządzali domowe biura. W ciągu roku sprzedaż sprzętu biurowego typu drukarka, skan czy fax wzrosła o 200 proc.
Do trzeciego kwartału tendencje zakupowe zdecydowanie się zmieniły. Jak wynika z danych IdoSell, ogromny wzrost zanotowały sklepy, które sprzedają konsole do gier wideo (wzrost o 429 proc.). Konsumenci zaczęli zdecydowanie chętniej korzystać z usług finansowych i ubezpieczeniowych (313 proc.) oraz kupować sprzęt do nagrywania i odtwarzania muzyki (248 proc.). Dużym zainteresowaniem cieszyły się też napoje (wzrost o 202 proc.), dekoracje domowe (183 proc.) i akcesoria do piercingu i tatuowania (177 proc).
W ciągu trzech kwartałów zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się biurowe kosze na śmieci (spadek o 62 proc.), wózki do sprzątania (o 47 proc.) produkty do karmienia i pielęgnacji (40 proc.). Mniejszą sprzedaż mają także sklepy, które reprezentują kategorie: plecaki (spadek o 32 proc.), odzież ochronna (o 23 proc.), fotografia (o 22 proc.), materiały biurowe (16 proc.) czy gadżety erotyczne (4 proc.).
*Zestawienie powstało na podstawie danych wewnętrznych IdoSell.