Czego możemy oczekiwać po posiedzeniu Fed-u?

Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital
Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital

O godzinie 20 czasu polskiego FOMC ogłosi decyzję odnośnie poziomu amerykańskich stóp procentowych. Przy szansach na podwyżkę stóp w okolicy 20 proc., taki ruch okazałby się niemałym zaskoczeniem dla inwestorów, pomimo iż część z nich argumentuje, że już przyszedł na to czas.

Na pewno taka decyzja byłaby pozytywna dla amerykańskiego dolara. Poszkodowanymi byłyby oczywiście metale szlachetne oraz najprawdopodobniej indeksy giełdowe. Jednak w obliczu wyborów prezydenckich, Fed raczej będzie wstrzymywał się z podejmowaniem radykalnych decyzji. Dlatego też, rynki będą bacznie śledzić towarzyszące decyzji projekcje makroekonomiczne oraz przewidywania członków Fed-u odnośnie poziomu stóp procentowych na koniec 2016 i 2017 roku. Kluczowe dla zachowania rynków będzie to, czy widzą oni konieczność podwyżki stóp jeszcze w tym roku, czyli na grudniowym posiedzeniu. Obecnie dolar handluje stabilnie do większości głównych walut, oprócz japońskiego jena. Para EURUSD handluje w okolicy poziomu 1,1140, para GBPUSD w okolicy poziomu 1,2980 a para USDPLN w okolicy poziomu 3,8590.

Bank Japonii, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił dziś stopy procentowe na negatywnym poziomie -0,1 proc. Zmienił natomiast zasady skupu obligacji skarbowych. Do tej pory program wynosił 80 bln jenów rocznie, teraz zrezygnowano z konkretnego poziomu, czyniąc program bardziej elastycznym. Celem Banku będzie kontrola krzywej dochodowości instrumentów dłużnych, co w dłuższej perspektywie ma podnieść inflację do poziomu ponad 2 proc. Dzisiejsza decyzja jest eksperymentem inżynierii finansowej, dlatego też reakcja rynku była dość chaotyczna. Japoński jen początkowo osłabił się do dolara, jednak obecnie jest znacznie mocniejszy niż przed decyzją. Para USDJPY traci obecnie prawie 1 proc. handlując już w pobliżu poziomu 100,70. Para EURJPY traci ponad 1 proc. handlując w pobliżu poziomu 112,30. Natomiast para GBPJPY traci około 0,9 proc. handlując w pobliżu poziomu 130,80. Największy ruch odnotowaliśmy natomiast na rynku akcyjnym, indeks Nikkei zyskał na zamknięciu 1,9 proc., a skupiający akcje japońskich banków Topix Banks Indeks – aż 7 proc. Również oprocentowanie 10 letnich obligacji japońskich wzrosło powyżej zera pierwszy raz od marca.

Ropa naftowa WTI zyskuje 0,9 proc. i handluje w pobliżu poziomu 45 dolarów za baryłkę, po tym jak OPEC zmienił przyszłotygodniowe, nieformalne spotkanie w Algierze na spotkanie formalne. Natomiast ankieta przeprowadzona przez agencję Bloomberg wskazuje, iż analitycy nie oczekują porozumienia co do zamrożenia produkcji ze względu na panujące wewnątrz grupy animozje. Z Libii natomiast wypłynął pierwszy od 2014 roku tankowiec pełen ropy, co może oznaczać zbliżający się koniec wojny domowej. Również ropa Brent handluje dziś 0,7 proc. drożej niż wczoraj w pobliżu poziomu 46,5 dolarów za baryłkę.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital