Czeka nas obniżka stóp w USA. W Polsce bez zmian

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Jeszcze rok temu analitycy zastanawiali się, kiedy inne państwa rozpoczną cykl podwyżek stóp procentowych. Obecnie pozostałe kraje nawet nie rozpoczęły tego ruchu, za to w USA nastawiają się na seryjne obniżki. Wszystkiemu winne pogarszające się prognozy wzrostów.

Co zrobi FED?

Patrząc na notowania kontraktów terminowych na stopę procentową, wyraźnie widać zmianę nastawienia rynków do polityki monetarnej. Jeszcze miesiąc temu szansa na utrzymanie obecnych poziomów do grudnia wynosiła ponad 50%. Dzisiaj jest to zaledwie 2,5%. Dominuje scenariusz, według którego dojdzie do 2-3 obniżek jeszcze w tym roku. Dlaczego to narzędzie uważane jest za wiarygodne? Kontrakt na stopę procentową pozwala zabezpieczyć ryzyko rynkowe. Jeżeli inwestorzy są przekonani, że stopy zmienią się wcześniej, to inwestują w dany kontrakt, by zabezpieczyć swoją inwestycję bądź też kredyt. W rezultacie w ich cenach widać oczekiwania rynków. Jaki ma to wpływ na waluty? Im niższe stopy procentowe, tym niższe oprocentowanie instrumentów najniższego ryzyka, np. obligacji. W rezultacie inwestorzy mogą poszukiwać rynków zapewniających wyższy zwrot kapitału. Tym samym, po obniżce stóp spada wartość waluty.

Polskie stopy

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Szansa na zmiany jest właściwie żadna, gdyż RPP jest mocno podzielona. W ciągu ostatnich miesięcy wyraźnie spadł entuzjazm w kwestii podnoszenia tego wskaźnika. Wydaje się, że pomimo słabszych danych z indeksów wyprzedzających koniunkturę, jak np. indeksy PMI dla przemysłu, w Radzie nie znajdziemy również większości zdolnej przeforsować obniżkę. W rezultacie kolejne spotkanie zakończy się prawdopodobnie brakiem zmian. Warto zwrócić uwagę, że co prawda inflacja rośnie, ale nic nie wskazuje, żeby w najbliższych miesiącach miała ona przekroczyć cel inflacyjny.

Trump straszy Meksyk

Donald Trump, czyli urzędujący prezydent USA, znany jest z bardzo kontrowersyjnych przemówień (lub też wpisów w mediach społecznościowych). Co więcej, znany jest również z realizowania zawartych w nich pomysłów. Nie może zatem dziwić fakt, że zapowiedź objęcia całego importu z Meksyku cłami, w reakcji na nielegalną imigrację, mocno zaciążyło na notowaniach meksykańskiego peso.

Dzisiaj z powodu Ramadanu kolejny dzień wolny w Turcji, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla Usług.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl