Czym jest doradztwo prawne i kiedy się przydaje?

Czym jest doradztwo prawne i kiedy się przydaje

Wsparcie prawnika pomaga uniknąć wielu przykrych sytuacji. Usługi prawne przydają się zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. W jakich sytuacjach warto z nich skorzystać?

Doradztwo prawne to fachowa pomoc w kwestiach administracyjnych, uzyskaniu odpowiedzi na pytania dotyczące procedur czy opracowaniu pism urzędowych. Dzięki temu unikniesz błędów prawnych, które mogą mieć dla Ciebie lub Twojej firmy niekorzystne skutki. Specjalista pomoże Ci ich uniknąć, doradzi, jakie rozwiązanie może być w danej sytuacji najlepsze, a nawet może pełnić funkcję pełnomocnika w sprawach prawa cywilnego oraz postępowaniu administracyjnym. To duża wygoda i oszczędność czasu, dzięki czemu możesz skupić się na rozwoju biznesu.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Porady prawne to bezcenne źródło wiedzy. Znając różne niuanse, prawnik może pomóc Ci uchronić przed znaczącymi wydatkami. Jednocześnie to osoba, która zastępuje przedsiębiorcę przed wymiarem sprawiedliwości w różnych sprawach. Przede wszystkim to oszczędność czasu, często nerwów, a także pieniędzy.

Zawarcie znaczącego kontraktu dla Twojej firmy to duży sukces, ale i odpowiedzialność. Dobrze sporządzona i przeanalizowana umowa da Ci pewność, że Twoje interesy są dobrze zabezpieczone. Oznacza to, że żaden kruczek prawny nie narazi firmy na dodatkowe koszty.

Podobnie sprawa wygląda z dochodzeniem wierzytelności. Nie każdy wie, jak można ich dochodzić albo co można zrobić przed wejściem na drogę sądową. Istnieją narzędzia, których warto użyć, zanim sprawa przeniesie się do sali sądowej. Nawet w takich sytuacjach możesz liczyć na pomoc prawnika.

Reprezentacja w sądzie

Wnikliwa analiza sprawy połączona z poradą to zwykle początek współpracy z prawnikiem. Wskazówki bywają bardzo pomocne, ale naturalna biegłość w meandrach prawa to zdecydowana przewaga na sali sądowej. W wielu sprawach może reprezentować Cię prawnik, który po zaznajomieniu z przedmiotem sprawy, zaplanuje strategię i wypracuje najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Doradztwo prawne obejmuje wsparcie zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne. Dzięki temu możesz posiłkować się pomocą specjalisty w różnych okolicznościach.

Ile kosztuje porada prawna?

Rozwiązanie jest tańsze, niż się możesz spodziewać. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz zakresu usług porada może kosztować od 100 zł wzwyż. W wielu kancelariach jest dostępny cennik za podstawowe i powtarzalne w prawie usługi. Istnieją jednak sytuacje nietypowe, a wówczas kwestią umowną jest ustalenie wynagrodzenia prawnika. Czasami może to być określona kwota, a innym razem procent od profitów, które prawnik „wypracuje” dla firmy. Kryterium ceny będzie się także różnić w przypadku kancelarii o określonym prestiżu.

Doradztwo prawne to praktyczne rozwiązanie, które zaoszczędzi Ci pieniędzy i nerwów. Masz pewność, że o Twoje interesy zatroszczy się specjalista z dziedziny prawa, a to zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie sprawy. Dzięki temu Twój biznes może się rozwijać, a Ty masz pewność, że wszystkie umowy handlowe zabezpieczają Twoje interesy.