Czym telewizyjni liderzy karmili nas w 2010 roku

telewizja

Smoleńsk, wybory i powódź to tematy, o jakich najczęściej słyszeliśmy w 2010 roku. Aż 1265 materiałów w czterech najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych dotyczyło katastrofy smoleńskiej – obliczył PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. To aż 8,4 proc. ich rocznego przekazu.

Tak znacząca dominacja jednego tematu jest nowym i jednym z najważniejszych zjawisk medialnych minionego roku. O tragedii z 10 kwietnia reporterzy przygotowali niemal dwa razy więcej materiałów, niż o przyśpieszonych wyborach prezydenckich i jednej z najpoważniejszych powodzi w Polsce ostatnich lat. Co ciekawe, nawet suma przekazów o tak medialnych wydarzeniach jak wybory prezydenckie i samorządowe, jest mniejsza od liczby doniesień na temat katastrofy.

Łącznie „Fakty”, „Panorama”, „Wiadomości” i „Wydarzenia” w ubiegłym roku wyemitowały 15 133 materiały. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeanalizował ich treść i podsumował w raporcie rocznym. Wynika z niego, że o katastrofie smoleńskiej najczęściej mówiono w serwisach TVP – „Wiadomościach” i „Panoramie”, a najrzadziej w „Faktach” TVN-u.

Innymi bardzo popularnymi tematami ostatniego roku były ataki zimy, komisja hazardowa, zimowe igrzyska w Vancouver, Euro 2012, trzęsienie ziemi na Haiti oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA. Warto zwrócić uwagę, że dziennikarze więcej miejsca poświęcili przyszłemu Euro 2012 niż aktualnemu Mundialowi 2010.

Najbardziej medialną partią polityczną było Prawo i Sprawiedliwość, które występowało częściej niż Platforma Obywatelska we wszystkich badanych serwisach. W „Panoramie” PO uplasowała się wśród partii na trzeciej pozycji, a wyprzedził ją jeszcze SLD.

Zarówno politycy Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości najczęściej pojawiali się w „Faktach” (odpowiednio 1060 i 876). Z kolei SLD najwięcej emisji zaliczył w „Panoramie” (547), a PSL w „Wiadomościach” (192).

Zdecydowanie największą liczbę wpadek w roku zanotowały „Wydarzenia” – aż 188. Należy jednak zaznaczyć, że redakcja ta poczyniła znaczące postępy, sukcesywnie z miesiąca na miesiąc zmniejszając liczbę błędów – z 32 w styczniu do zaledwie 5 w grudniu 2010 roku. „Panorama” zanotowała 92 potknięcia. „Fakty” miały ich 72, a „Wiadomości” 71.