Debata człowiek vs. sztuczna Inteligencja od IBM

0
Harish Natarajan
Harish Natarajan

Naukowcy z firmy IBM rzucają wyzwanie jednej z najbardziej ludzkich umiejętności. Podczas konferencji w San Francisco, stworzona przez nich Sztuczna Inteligencja debatować będzie z jednym z najbardziej utytułowanych mówców na świecie. Ludzkość reprezentować będzie Harish Natarajan, absolwent Uniwersytetu w Cambridge. Starcie odbędzie się 12 lutego o 2 w nocy czasu polskiego i transmitowane będzie bezpośrednio w internecie (link: http://bit.do/hibm).

Po słynnych meczach w szachy przeciwko Garry’ego Kasparova przeciwko maszynie Deep Blue w latach ’90 i zwycięstwie algorytmu AlphaGo przeciwko chińskim mistrzom w 2017, Project Debater stanowi kolejny istotny krok w rozwoju komputerów. Rozgrywka będzie jeszcze bardziej symboliczna, o ile bowiem o zwycięstwie w grach strategicznych decydowała sama moc obliczeniowa, o skutecznym przekonywaniu decyduje także umiejętność odnoszenia się do ludzkich emocji i wyobrażeń.

Harish popularyzował debaty także w Polsce, sędziując we współpracy z Fundacją Polska Debatuje Mistrzostwa Europy Debat w roku 2016. Niezależnie od wyniku starcia, powinno ono zmusić nas ono do gruntownego przemyślenia wpływu rozwoju technologii na nasze życie. Debatująca Sztuczna Inteligencja będzie w stanie zastąpić sprzedawców, asystentów czy prawników. Dostosowanie systemu edukacji oraz rynku pracy do zmian technologicznych to jedno z największych wyzwań przed jakimi stoimy. Być może nie musimy jednak zamartwiać się szukaniem odpowiedzi na te wyzwania bo i tym lepiej od nas zajmie się Sztuczna Inteligencja.

Jeśli interesują Państwa komentarze po wydarzeniu, nasi eksperci chętnie udostępnią je lub przyjmą zaproszenie do rozmowy o debatach i przyszłości sztucznej inteligencji.

Czytaj również:  Wyniki finansowe GK GPW za I kwartał 2019 r.