Dług Grecji. Nadwyżka Niemiec. Prace nad ustawą frankową

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Niemcy ustosunkowały się do pomysłu redukcji greckiego długu zgłoszonej przez MFW. Niemcy z rekordową nadwyżką. Pracę nad ustawą frankową trwają, ale postępów nie widać.

Cięcie długu Grecji?

Wczorajszy postulat obcięcia długu Grecji przez Niemcy szybko doczekał się odpowiedzi głównych zainteresowanych. Minister finansów Wolfgang Schaeuble zauważył, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Zaznaczył również, że byłoby to możliwe po opuszczeniu przez Greków unii walutowej. Potwierdził również, że Grecy powinni dalej realizować niezbędne reformy by zwiększyć konkurencyjność swojej gospodarki. O ile fundamenty, na których stoi tamtejsza ekonomia, są wątpliwe. O tyle niewykluczone, że reformy o których mowa dadzą pozytywny efekt dopiero z pewnym opóźnieniem. Obcięcie emerytur czy płac w budżetówce owszem stabilizuje budżet, ale w krótkim okresie z pewnością uderzy w konsumpcję.

Nadwyżka handlowa Niemiec

Słaba sytuacja gospodarcza w Europie ma swojego głównego beneficjenta. Są to Niemcy. Słabe euro wspiera eksport tamtejszych przedsiębiorstw. Nie może zatem dziwić, że kraj ten kolejny raz notuje rekordową nadwyżkę handlową. Wynosi ona ponad 20% wartości eksportu. Słabość południa kontynentu powoduje, że pomimo dobrych wyników gospodarczych północy europejska waluta jest wciąż bardzo słaba. Szczególnie widoczna jest relacja względem dolara. Euro pomimo tego, że od 2015 roku znajduje się na wyjątkowo niskich poziomach ostatnio znów spada.

Ministerstwo Finansów o projektach dla frankowiczów

Podkomisja ds. projektów frankowych, bo taki twór powstał w Ministerstwie Finansów, analizował 3 konkurencyjne projekty. Dominującym jest projekt prezydencki. Zakłada on zwrot większości spreadów (a technicznie rzecz biorąc, nie tyle spreadów a marż), które stosowały banki podczas wymiany złotówek na franki. Pozostałe dwa projekty autorstwa PO i Kukiz’15 z racji układu sił w parlamencie mają niskie szanse na wejście w życie. Różnica pomiędzy tymi dwoma projektami jest relatywnie nieduża. Obydwa zakładają przewalutowanie zobowiązań oparte o mechanizm porównania z równolegle zaciąganym kredytem w polskich złotych. Biorąc pod uwagę tempo prac nie należy spodziewać się rychłego rozwiązania problemu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl