Długoterminowe spojrzenie na srebro

0

Przez ostatnie 5 lat rynek nie był zbyt łaskawy dla notowań srebra, które zostało przecenione z 50 USD za jedną uncję do 17 USD. Aczkolwiek to już przeszło do historii, inteligentni inwestorzy już dawno zaczęli budować pozycję na tym kruszcu, cały 2016 oraz początek 2017 roku pokazuje, że się nie mylą.

Przez pięć lat trendu spadkowego produkcja srebra stała się tak nieopłacalna, że pojawił się jego deficyt, analitycy prognozują utrzymanie się takiego stanu przez kilka najbliższych lat.

Deficyt srebra na tle notowań metalu

Deficyt srebra na tle notowań metalu

Źródło: Bloomberg ; Silver Institute

Pięcioletni spadek notowań srebra doprowadził do poważnego deficytu srebra. Popyt jest o wiele większy niż podaż. Według
Silver Institute od 2013 roku mamy do czynienia z deficytem srebra powyżej 10 procent. Reasumując, jeżeli taki stan rzeczy zostanie utrzymany, to w pewnym momencie notowania srebra mogą wystrzelić o kilkanaście/kilkadziesiąt procent w skali roku.

Dodatkowo według ostatnich danych
World Bureau of Metal Statistics prze ostatnie 36 miesięcy miesięczna produkcja spadła o ponad 9 procent, a sama produkcja złota spada od początku 2015 roku.

Miesięczna produkcja srebra na tle notowań kruszcu, 36- miesięczna zmiana srebra

Miesięczna produkcja srebra na tle notowań kruszcu, 36- miesięczna zmiana srebra

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie linia pomarańczowa przedstawia miesięczną produkcję srebra, na biało została zaznaczona aktualna cena, natomiast na dolnym wykresie 36 miesięczna zmiana produkcji. Z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w 2005 oraz 2006 roku, wystarczy zobaczyć na wykres notowań srebra, aby wiedzieć co nastąpiło potem.

Atrakcyjne ceny doprowadziły również do wzrostu popytu inwestycyjnego oraz przemysłowego, zostało to zobrazowane na poniższej infografice.

Popyt na złoto

Popyt na złoto

Źródło: Bloomberg

Od 2016 roku inwestorzy zaczęli zgłaszać popyt inwestycyjny, na srebra natomiast w 2017 roku analitycy spodziewają się nasilenia tego zjawiska. Popyt inwestycyjny poprzez fundusze typu ETF został przedstawiony na fioletowo, na żółto zaznaczono popyt płynący ze strony przemysłu.

Czytaj również:  Funt nie wart funta kłaków

Jak wiemy, srebro uważane jest jako gorsze od złota. Niemniej jednak wyceniając złoto w uncjach srebra okaże się, że jest niedowartościowane względem tego pierwszego metalu.

Gold/Silver Ratio

Gold/Silver Ratio

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie cena złota została podzielona przez uncję złota. Na prawej skali widać zatem ile uncji srebra potrzebujemy aby nabyć jedną uncję złota. W przypadku, gdy musimy zapłacić powyżej 65 uncji srebra za jedną uncję złota możemy mówić, że złoto jest drogie względem srebra. Gdy potrzebujemy jedynie 40 uncji srebra na jedną uncję złota, to mamy do czynienia z odwrotną sytuacją.

Notowania srebra, wykres tygodniowy

Silver

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie tygodniowym notowania srebra odbiły się od strefy podaży 18.30-18.60. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń po 9 tygodniach wzrostów było bardzo duże. Aktualnym wsparciem dla srebra cały czas pozostaje strefa 15.80-16.30. Bazowym scenariuszem pozostanie dalszy wzrost notowań srebra w okolicę szczytu z 2016 roku.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych