Dobre dane z Chin. Stopy procentowe w Kanadzie w górę

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Chiński import i eksport znów zaskoczyły inwestorów. Bank Kanady podniósł stopy procentowe o 0,25%. Gwałtowne spadki zapasów ropy.

Dobre dane z Chin

Chińczycy przyzwyczaili nas, że dane z tego kraju wyglądają jak dane zbiorcze za kilka lat. Nie inaczej było teraz. Analitycy spodziewali się wzrostu eksportu o 8,7% w skali roku a ten wzrósł o 11,3%. Z kolei oczekiwania wobec importu wynosiłu 13,1% a wynik wyniósł 17,2%. Są też ciemne strony tych danych. Import napędzany jest głównie długiem. Banki w dalszym ciągu pozwalają się bardzo łatwo zadłużać, co w przypadku spowolnienia w gospodarce może okazać się dużym problemem.

Kanada podnosi stopy procentowe

Wczoraj Kanada podniosła stopy procentowe. Wzrosły one zgodnie z oczekiwaniami o 0,25% i wynoszą teraz 0,75%. Decyzja ta teoretycznie nie była zaskoczeniem dla rynków. Teoretycznie nie, gdyż analitycy przewidywali taki obrót spraw. Z drugiej strony po decyzji dolar kanadyjski umocnił się o około 1,5% wobec pozostałych walut. Świadczy to o tym, że jednak inwestorzy spodziewali się, że decyzja o podwyżce zostanie odsunięta w czasie. Proporcjonalnie to tak jakby nagle euro podrożało 6-7 groszy. Powodem tych przypuszczeń były słabsze dane w gospodarce głównego partnera handlowego jakim są Stany Zjednoczone.

Zapasy ropy gwałtownie w dół

Wczoraj poznaliśmy zmianę zapasów paliw w USA. Inwestorów zaskoczyła szczególnie zmiana zapasów ropy. Spodziewali się silnego spadku, bo aż o 3,2 miliony baryłek podczas gdy spadek wyniósł aż 7,56 miliona. Główny powód tego stanu rzeczy jest jeden. Im tańsza ropa tym mniej chętnych do inwestowania w nowe odwierty zarówno konwencjonalne jak i alternatywy w postaci łupków. Od około 2 lat ropa nie przekracza pułapu 60 dolarów za baryłkę. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Warto spojrzeć na waluty krajów eksportujących ropę. Rubel rosyjski już zapomniał o kursie na poziomie 7 groszy i po ostatnich spadkach ledwo przekracza 6.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 16:00 – USA – półroczny raport na temat polityki monetarnej prezesa FED.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl