Dobre dane na temat bezrobocia w Polsce. Dobre dane z Niemiec i USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

W ostatnich dniach nie brakowało posiedzeń banków centralnych w sprawie stóp procentowych. W środę Kanada utrzymała poziom 0,5%. Z kolei we wtorek Węgry obniżyły stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami do 0,9% z obecnych 1,05%. W reakcji na te dane rynek delikatnie przecenił forinta. Turcja w dalszym ciągu utrzymuje relatywnie wysoki poziom 7,5%. Państwa na tym poziomie rozwoju muszą płacić wyższe oprocentowanie.

W środę poznaliśmy również lepszy od oczekiwań indeks instytutu IFO w Niemczech. Oczekiwania mówiły o 106,8pkt, z kolei wynik wyniósł 107,7pkt. Dane te umocniły euro do pozostałych walut. Poznaliśmy również tego dnia informacje z Polski. Stopa bezrobocia spadła nawet mocniej niż oczekiwano. Wynosi ona obecnie 9,5%, wobec oczekiwanych 9,6%. Bezrobocie spadające o tej porze roku spowodowane jest pojawieniem się prac sezonowych. Nie mniej szybsze od oczekiwanego spadki tego parametru dobrze rokują na przyszłość.

Czwartek był dniem wolnym w Polsce, natomiast rynki cały czas funkcjonowały. W Hiszpanii opublikowano wzrost PKB, który zgodnie z oczekiwaniami wyniósł zaledwie 0,8%. Na Węgrzech stopa bezrobocia spadła do 5,8%, przy czym spadek wyniósł zaledwie 0,2%. Dla porównania w Polsce bezrobocie spadło o 0,5%. Wolniej od oczekiwań rośnie PKB w Wielkiej Brytanii dane roczne mówią o wzroście o 2%, wobec oczekiwanych 2,1%. Dane te spowodowały osłabienie funta z okolic 5,80zł na 5,78zł.

Ważne dane nadeszły z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 3,4% w ujęciu miesięcznym przy oczekiwaniach 0,5%. Z kolei liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych mierzona liczbą wniosków o zasiłek wyniosła 268 tysięcy, wobec 275 tysięcy oczekiwanych. Wzrósł również indeks podpisanych umów kupna domów. Co ciekawe pomimo tak dobrych danych dolar nie umocnił się względem euro.

Od rana poznaliśmy dane z Japonii. Deflacja powoli spada i wynosi już “tylko” 0,3%. Jest to i tak o 0,1% lepiej niż sądzili analitycy. Gospodarka Japońska przytłoczona jest obecnie odbiciem na jenie, który gwałtownie obniżył konkurencyjność japońskiego eksportu.