Dobre dane z Polski. Ropa drożeje

0

Odczyty z USA niemal dokładnie zgodne z oczekiwaniami analityków. OPEC przedłuża ograniczenie wydobycia i to aż o 9 miesięcy. Polska gospodarka rosła o 4,9% w trzecim kwartale.

Neutralne dane z USA

Wczoraj o 14:30 poznaliśmy jedne z najlepiej przewidzianych danych z USA ostatnich tygodni. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 238 tysięcy wobec 240 tysięcy oczekiwanych. Dochody amerykanów utrzymały tempo wzrostu 0,4% pomimo oczekiwań ma 0,3%. Wydatki z kolei zgodnie z oczekiwaniami spowolniły swój wzrost do 0,3%.

OPEC zmniejsza wydobycie

Państwa zrzeszone w ramach OPEC i Rosja podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy. Taki ruch już co prawda obowiązuje, ale miał się zakończyć z końcem marca 2018, a potrwa do końca 2018 roku. Na rynkach widać wzrost cen, nie jest on jednak zbyt gwałtowny. Wielu analityków widząc jak rosły ceny ropy w wyniku dotychczasowego ograniczenia spodziewało się jego przedłużenia. Warto zwrócić uwagę, że wzrost cen czarnego złota jest również częściowo spowodowany słabością dolara, w którym to ten surowiec jest wyceniany.

Wzrost PKB w 3 kwartale niemal 5%!

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że PKB Polski w 3 kwartale rosło o 4,9% w ujęciu rocznym. Analitycy wiedzieli, że dane będą dobre. Świadczyła o tym prognoza na 4,7%. Jak widać nie przewidzieli jednak, że będą aż tak dobre. To właśnie dane z Polski powodują, że inwestorzy od kilku miesięcy coraz przychylniej patrzą na złotego. Widać to zarówno na rynku walutowym jak i ostatnio również na rynku obligacji.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – KanadaPKB,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Włoski przepis na open source