Dobre dane z Chin. Dołki na kryptowalutach

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Chińczycy wciąż publikują rewelacyjne dane makroekonomiczne. Tym razem poznaliśmy wzrost PKB na poziomie 6,9% oraz wysoką sprzedaż detaliczną oraz produkcję przemysłową. Bitcoin i kryptowaluty w odwrocie.

Dobre dane z Chin

Po tym jak w zeszłym tygodniu poznaliśmy bardzo dobre dane na temat importu i eksportu dzisiaj w nocy przyszedł czas na wzrost PKB, produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną. Gospodarka chińska w ciągu roku urosła o 6,9% wobec oczekiwanych 6,8%. Produkcja przemysłowa rośnie o 7,6% czyli 1,1% powyżej prognoz. Sprzedaż detaliczna wzrosła natomiast aż o 11%, ale to akurat było niemal zbieżne z oczekwianiami specjalistów przewidującymi 10,6% wzrostu. Dane te pokazują, że przestawianie się z największej fabryki świata na konsumpcję wewnętrzną wcale tak źle nie wypada. Przynajmniej w danych statystycznych, które nie obrazują dobrze różnic w rozwoju konkretnych regionów kraju. Jak zareagowały rynki walutowe? Chińska waluta jest stabilna, aczkolwiek dobre dane powodują, że powoli umacnia się wobec dolara. Spora część tego ruchu nie wynika jednak tylko z siły juana ale słabości amerykańskiej waluty.

Kryptowaluty w odwrocie

Rynek kryptowalut przeżywa obecnie silną korektę. Bitcoin dotarł do niemal 3000 USD zaczynając ten marsz pod koniec 2015 roku w okolicach 250 USD. Dzisiaj w nocy po gwałtownej przecenie weekendowej spadł na kilka godzin poniżej 2000 USD. Podobnie zachowują się inne kryptowaluty. Powody tego ruchu są dwa. Po pierwsze jest to korekta po bardzo silnych wzrostach w której wielu inwestorów realizuje swoje zyski. Drugim powodem są już wewnętrzne problemy bitcoina. Ze względu na ograniczenia technologiczne autoryzowanie transakcji stało się relatywnie wolne lub drogie jeżeli chce się je przyspieszyć. W efekcie w środowisku coraz popularniejsze są głosy na temat zmian w samej walucie. Wynikiem może być rozłam, a to nigdy nie wróży dobrze rynkom. Decyzja co dalej zapadnie pierwszego sierpnia. Możemy się zatem spodziewać, że zmiany wartości niespotykane na głównych walutach w najbliższych tygodniach będą regułą. Po ostatnich spadkach cały rynek kryptowalut wyceniany jest na około 69 mld wobec 115 mld gdy na szczytach był bitcoin.

Dzisiaj dzień oceanu w Japonii, a w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – indeks New York Empire State.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl