Dobre prognozy dla frankowiczów. Nowy rząd

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Ankietowani przez Reutersa analitycy potwierdzają, że nie należy się spodziewać zmian stóp procentowych w Szwajcarii w przyszłym roku. Dzisiaj o 17:00 zaprzysiężony zostanie nowy rząd w Polsce. Dobre dane z Turcji bez wpływu na walutę.

Niskie odsetki dla frankowiczów

Agencja Reuters podała oczekiwania analityków co do kształtowania się stóp procentowy przez Szwajcarski Narodowy Bank. W 2018 roku, nie spodziewają, się oni żadnych zmian w tym temacie. Jest to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych. Kredyty te z jednej strony bardzo podrożały od kiedy frank poszedł w górę. Z drugiej strony ujemne stopy procentowe są tym co powoduje, że wysokość rat nie wyskoczyła jeszcze bardziej w górę. Jeżeli stopy procentowe będą wzrastać z pewnością odbije się to podwójnie negatywnie na tych kredytach. Po pierwsze wyższe stopy, to więcej odsetek, które trzeba zapłacić. Po drugie wyższe stopy procentowe to umocnienie się waluty. Scenariusz umocnienia waluty zakłada oczywiście, że w innych krajach stopy nie rosną. Jeżeli i w Polsce i w Szwajcarii wzrosną porównywalnie stopy, kurs wymiany powinien względnie stały.

Nowy rząd Polski

Dzisiaj o godzinie 17:00 nastąpi zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. We wtorek ma odbyć się głosowanie nad wotum zaufania, a w ciągu dwóch tygodni nowy premier wygłosi expose. Wątpliwym jest by znalazły się w nim jakieś gwałtowne zmiany wobec obecnie prowadzonej polityki. Zaplecze polityczne pozostaje wszakże to samo. Rynki obecnie nie reagują na te zmiany. Z pewnością będzie widać natomiast jeżeli inwestorów zaskoczy expose. Jeżeli pojawiłby się tam pakiet przyjaźniejszy dla biznesu możemy zobaczyć szybko euro poniżej granicy 4,20 zł. Z drugiej strony jeżeli pojawi się więcej sprawiedliwości społecznej niż dotychczas możemy zobaczyć osłabienie złotego.

Wzrost gospodarczy w Turcji

Turcja okazuje się najszybciej rozwijającym się państwem z grupy G20. W 3 kwartale PKB wzrósł o imponujące 11,1%. Analitycy oczekiwali i tak bardzo dobrego rezultatu bo 10%. Wzrost oparty był zarówno o inwestycje, wydatki gospodarstw domowych jak i rewelacyjne dane o wymianie handlowej. Co ciekawe inwestorzy w dalszym ciągu niechętnie patrzą na turecką walutę i pomimo tych danych nie było widać wyraźnego odbicia.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 – Polska – finalny odczyt inflacji konsumenckiej,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl