Dofinansowanie międzynarodowej współpracy badawczo-rozwojowej

Magdalena Burnat-Mikosz, Deloitte
Magdalena Burnat-Mikosz (Deloitte)

W czerwcu br. ogłoszono nowe konkursy dla przedsiębiorców współpracujących z firmami niemieckimi i izraelskimi w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Zdaniem ekspertów Deloitte jest to doskonała alternatywa dofinansowania projektów badawczych, która wzmacnia międzynarodowe partnerstwo w zakresie wyzwań postawionych przez unijną Strategię Europa 2020.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otworzyło nabór wniosków na projekty polsko-niemieckie oraz polsko-izraelskie. Od 1 czerwca br. można składać dokumenty o dofinansowanie polsko-niemieckich projektów badawczych dotyczących rozwoju nowej lub znacząco ulepszonej technologii w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wsparcie jest ukierunkowane na badania w kluczowych dla ochrony środowiska obszarach: klimatu i energetyki, zrównoważonej gospodarki zasobami oraz zrównoważonego zarządzania gruntami. W przypadku projektów polsko-izraelskich mogą one być prowadzone w dowolnych obszarach tematycznych, przy czym główny wymóg dotyczy rozwijania innowacyjnych produktów oraz rozwiązań technologicznych mających realne perspektywy zastosowań komercyjnych. Dokumenty o dofinansowanie projektów polsko-izraelskich można składać od 1 lipca br.

„Konkursy są szczególnie atrakcyjne dla międzynarodowych firm posiadających struktury na terenie Polski i Niemiec bądź Polski i Izraela z uwagi na brak przeciwwskazań co do utworzenia konsorcjum w ramach jednej grupy kapitałowej” – podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

W projektach polsko-izraelskich konsorcja powinny się składać z co najmniej jednego MŚP z Polski i jednego z Izraela, z których jeden jest liderem konsorcjum. W skład konsorcjum mogą też wchodzić duzi przedsiębiorcy, uczelnie bądź instytuty badawcze.

Wartość dofinansowania wynosi do 80% kosztów dla przedsiębiorców, a nawet do 100% kosztów dla jednostki naukowej. Kwalifikowane są koszty operacyjne związane z realizacją projektu oraz koszty ogólne prowadzenia projektu.

Nabór wniosków w przypadku projektów polsko-niemieckich będzie prowadzony do 1 września br. Wnioski w ramach polsko-izraelskich konsorcjów będzie można składać do 10 października br.