Dramatyczna sytuacja w gastronomii. Północna Izba Gospodarcza apeluje o specjalny program wsparcia dla tego sektora gospodarki

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

– W Północnej Izbie Gospodarczej zrzeszonych jest kilkanaście lokali gastronomicznych i restauracji. Od każdych słyszymy słowa żalu i krytyki, że obostrzenia dotknęły ich w pierwszej kolejności, a na wsparcie trzeba czekać długimi miesiącami i nie wystarcza ono na pokrycie zobowiązań i planowanie dalszej działalności, kiedy lockdown minie. Apelujemy o dodatkowe wsparcie dla tego sektora gospodarki i mówimy wprost: jeżeli wsparcia dla gastronomii nie będzie większe, to niestety wiosną może nie być czego otwierać – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza o protestach: „Nie nawołujemy, ale rozumiemy”

Gastronomia jest wymieniana jako jedna z gałęzi gospodarki, która najsilniej odczuwa restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Straty sięgają 80%, a dowożenie dań do klientów i sprzedaż na wynos bardzo rzadko jest gwarancją jakiegokolwiek zwrotu, nie mówiąc już o zysku. W ostatnich dniach masowo obserwujemy inicjatywy przedsiębiorców, którzy otwierają swoją działalność pomimo rządowych rozporządzeń. – To jest desperacja przedsiębiorców. Ich bunt wynika ze zbyt małego wsparcia i braku perspektywy na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Wysłuchałam dziesiątek historii firm, które często długimi latami budowali swoje restauracje, kluby, domy weselne, a od miesięcy nie generują żadnych przychodów i nie mogą liczyć na wsparcie – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. –  Parafrazując pewien znany cytat: Nie nawołujemy do protestów i otwierania restauracji, ale je rozumiemy – dodaje Prezes Mojsiuk.

– Kryzys dotyka przedsiębiorców bardzo szeroko. Upadają młode biznesy, ale w tarapaty wpadają znane marki, które od laty są obecne na rynku. Upadła lodziarnia „Fabryka lodów”, jedna z pierwszych lokalnych lodziarni rzemieślniczych. Media opisywały problemy Baru Turysta. Sytuacja gastronomii wymaga pogłębionej analizy – dodaje Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Mirosław Sobczyk.

Spadek obrotów o… 85%

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zbiera opinie przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej. Nie brakuje żalu oraz rozczarowania lockdownem i oferowanym wsparciem: – Państwo zamknęło restauracje, nie dając nic w zamian. Mam trzy miesiące zamkniętą restaurację i nie dostałem ani złotówki wsparcia – mówi Maciej Szabałkin, właściciel restauracji Piastów 30.   – Aby otrzymać pomoc rządową wymagane jest spełnienie m.in. warunku, polegającego na posiadaniu konkretnego wiodącego PKD na dzień 30.09.2020r. Większość firm pomimo prowadzenia np. restauracji, nie ma tego wpisanego jako główną działalność, co eliminuje ich z otrzymania jakiejkolwiek pomocy.  Gdyby Pan Premier powiedział swoim urzędnikom: „pracujecie pół roku za darmo”, jestem przekonany, że oburzyliby się jeszcze bardziej niż przedsiębiorcy pozostawieni bez grosza – dodaje Maciej Szabałkin.

–  Jest ciężko, a przyszłość jest niejasna, bo nie wiadomo kiedy nas otworzą. Nasza restauracja bazuje na owocach morza i rybach, czyli rzeczach, których nie da się kupić na zapas i nie zawsze da się przygotować tak, by sprzedawać na wynos. Czy tarcza będzie dla nas pomocą to się okaże, bo jesteśmy na etapie ustalania tego, na co możemy liczyć. Nasze działanie to jest obecnie 15% możliwości. To gigantycznie trudna sytuacja – mówi Michał Kamiński, właściciel restauracji Paprykarz.

Aktywność Północnej Izby Gospodarczej

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie wystąpiła do Premiera Mateusza Morawieckiego z szeregiem apeli m.in. o rozszerzenie ilości kodów PKD kwalifikujących do pomocy, otwarcie gospodarki czy wsparcie zachodniopomorskich gmin turystycznych, które ucierpiały na lockdownie. – Czekamy  z niecierpliwością na działania rządu , który powinien  natychmiast wesprzeć przedsiębiorców będących największymi płatnikami do budżetu,  aby oni  za chwilę nie stali się beneficjentami  zasiłku dla bezrobotnych – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.