Dzień wolny w Polsce ale nie na rynku

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Święto Pracy pokazało nam co się może wydarzyć na rynkach walutowych kiedy dany kraj ma dzień wolny od pracy. Inflacja w Polsce bliższa celowi inflacyjnemu niż sądzili analitycy. Australia nie zmieniła stóp procentowych. Włosi ratują najstarszy bank.

1 maja na rynkach

Święto Pracy było dniem wolnym w wielu krajach, szczególnie Unii europejskiej. Rynki walutowe jednak nie spały. Inwestorzy tego dnia wyraźnie nie byli zainteresowani Polską. Pod nieobecność rodzimych inwestorów ze względu na mniejszą płynność na rynku gwałtownie na wartości straciła złotówka. W szczytowym momencie za jedno euro płacano aż 4,29 zł, Funt dotarł do 4,88 zł, frank do 3,59 zł, dolar z kolei 3,57 zł. Przecena ta była najwyraźniej przesadna, gdyż dzisiaj od rana oglądamy odwrócenie się tego ruchu. Euro kosztuje 4,2550 zł, funt 4,82 zł, frank 3,56 zł a dolar 3,54 zł. W trakcie dni wolnych w Europie takie rzeczy na walutach są relatywnie często spotykane. Najprawdopodobniej jakiś większy podmiot wymieniał większą ilość waluty i ze względu na mniejszą ilość ofert znacznie mocniej zmienił tym samym cenę rynkową.

Inflacja w Polsce

O godzinie 10:00 poznaliśmy odczyt inflacji z naszego kraju. Wynik 1,6% w skali roku jest o 0,1% wyższy od oczekiwań analityków. Sama informacja pojawiła się na rynku w trakcie ruchu powrotnego po wczorajszym osłabieniu się złotego zatem ciężko oceniać jaki miała wpływ na notowania walut. W dłuższym okresie inflacja zbliżająca się do celu inflacyjnego jest dobrym sygnałem dla złotego.

Australia nie zmieniła stóp procentowych

Wczoraj w godzinach wczesnoporannych otrzymaliśmy informacje z Królewskiego Banku Australii. Stopy procentowe pozostały bez zmian i główna stawka wynosi nadal 1,5%. Kraj ten, jeżeli chodzi o wysokość stóp procentowych, jest dość wyjątkowy na arenie międzynarodowej. Podczas gdy inne banki centralne krajów na tym poziomie rozwoju gospodarczego tuż po kryzysie obniżały stopy procentowe w okolice 0% Australia bardzo długo utrzymywała wyższe poziomy. Poniżej 2% zostały one obniżone dopiero w 2016 roku.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na:

  • 14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl