Elektryczne smarty EQ do wynajęcia na minuty w Warszawie

0
Elektryczne smarty EQ do wynajęcia na minuty w Warszawie2

Do stołecznej floty samochodów dostępnych w ramach car-sharingu dołączyły elektryczne smarty EQ. To doskonała okazja, by w praktyce przekonać się o zaletach elektromobilności – zwłaszcza jeśli uwzględnić wyśmienitą zwinność i dynamikę dwumiejscowego modelu. Obecnie firma Panek CarSharing udostępnia swoim użytkownikom 10 smartów fortwo na prąd.

Elektryczne smarty EQ do wynajęcia na minuty w Warszawie1 Elektryczne smarty EQ do wynajęcia na minuty w Warszawie2Popularność car-sharingu systematycznie rośnie – analizy firmy doradczej PwC wskazują, że w 2030 roku co trzeci przejechany w Europie kilometr będzie „współdzielony”. Teraz mieszkańcy i turyści odwiedzający Warszawę mają szansę wynająć na minuty nie tylko samochody spalinowe, ale również bezemisyjne, elektryczne smarty fortwo EQ.
Trudno o lepszy wybór na auto do miasta: smart na prąd jest niewiarygodnie zwinny (średnica zawracania wynosi niespełna 7 m), a przy tym wyjątkowo dynamiczny. Jego 82-konny silnik generuje wysoki moment obrotowy niemal natychmiast, co ułatwia sprawne przemieszczanie się zarówno w korkach, jak i po godzinach szczytu. Dwumiejscowy smart oferuje przy tym rozsądny zasięg (w cyklu pomiarowym 160 km), wystarczający na codzienne podróżowanie po mieście. To wartość zupełnie wystarczająca – klienci podczas wypożyczenia wykonują średnio 30-50 km.

Korzystanie z elektrycznego smarta w ramach car-sharingu to nie tylko wygoda, ale i okazja do oswojenia się z elektromobilnością. We flocie firmy Panek CarSharing debiutuje 10 egzemplarzy modelu, a ich użytkowanie zostało starannie dopracowane. Wypożyczyć można jedynie te samochody, które mają akumulator naładowany w co najmniej 21%. Auta będą „tankowane” przez obsługę techniczną, ale będzie też możliwość naładowania ich samodzielnie na jednej z kilkudziesięciu dostępnych w Warszawie stacji. Klienci otrzymują wówczas bonus finansowy do wykorzystania przy kolejnej jeździe w wysokości nawet 20 zł. W każdym smarcie znajdzie się instrukcja korzystania z ładowarek oraz wykaz punktów, gdzie można pozostawić pojazd. Koszty prądu pokrywa firma Panek.

– To nie będzie tylko postawienie aut. Chcemy też uczyć ludzi, jak zostać elektromobilistą – tym bardziej, że w Polsce nie jest to łatwe – mówi Maciej Panek, właściciel firmy Panek CarSharing. Użytkownicy smartów EQ będą mieli okazję w praktyce sprawdzić, jak przewidywalny styl jazdy z wykorzystaniem systemu rekuperacji czy używanie klimatyzacji wpływają na zużycie prądu.

Aleksander Rzepecki, menedżer ds. wdrożenia pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej, Mercedes-Benz Polska, dodaje: – Nasza firma produkuje elektryczne smarty już od 2008 roku. Aktualna generacja, oferowana pod nazwą „smart EQ”, to wygodny i lokalnie bezemisyjny miejski samochód, który wszędzie wjedzie i wszędzie zaparkuje. Jednocześnie, dzięki mocy 82 KM i automatycznej skrzyni, auto daje możliwość przeprowadzania dynamicznych manewrów. smart to także pierwszy model nowej, elektrycznej marki którą od 2019 roku sygnowane będą również elektryczne Mercedesy. Bardzo się cieszymy, że razem z firmą Panek będziemy mogli po raz pierwszy w Polsce testować w praktyce tak dużą flotę samochodów elektrycznych.

Co istotne, elektrycznymi smartami można bez przeszkód poruszać się buspasami. Koszt wynajęcia smarta EQ to 0,70 zł za każdą minutę i 0,65 zł za kilometr jazdy. Aby skorzystać z samochodu, należy mieć prawo jazdy kategorii B i kartę płatniczą oraz zarejestrować się za pomocą aplikacji PANEKcs, dostępnej w sklepach AppStore i Google Play.