Fałszywe ogłoszenia o pracę. Złodzieje kradną tożsamość i wyłudzają pożyczki w bankach

zakupy komputer Internet

Redaktorzy portalu Bankier.pl otrzymali zgłoszenia od czytelników o fałszywych ogłoszeniach o pracę, które pojawiły się w serwisie OLX. Tym razem oszuści podszywają się pod firmy UPS i Blue Media. W procesie weryfikacji proszą o przesłanie przelewu na 1 zł na wskazany rachunek bankowy.

UWAGA

Taki przelew nie służy do weryfikacji kandydata na pracownika, ale do aktywacji konta w banku bez naszej wiedzy. W ten sposób złodzieje kradną tożsamość i wyłudzają pożyczki w bankach. Niedawno świętokrzyska policja informowała o złapaniu rodzeństwa, które oszukało w ten sposób ponad 70 osób i wyłudziło kredyty na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na czym polega przekręt?

Większość banków oferuje klientom możliwość zdalnej aktywacji konta przelewem. Klient wypełnia wniosek na stronie internetowej banku i zamiast czekać na kuriera, potwierdza swoją tożsamość wysyłając na wskazany przez bank rachunek z innego banku. W przelewie przychodzącym są bowiem wszelkie niezbędne dane pozwalające zweryfikować, czy dane we wniosku są prawidłowe.

Oszuści wykorzystują tę technikę do zakładania kont na słupy. Zamieszczają ogłoszenia o pracę, a kandydatów proszą o przesyłanie CV oraz kserokopii dokumentów. Posiadając dane kandydata, wypełniają bez jego wiedzy w jego imieniu wniosek na stronie banku o otwarcie konta. Bank prosi o wykonanie przelewu na 1 zł i podaje numer rachunku. Oszuści przekazują ten numer konta potencjalnej ofierze z prośbą o wykonanie przelewu weryfikującego tożsamość kandydata do pracy. W rzeczywistości przelew ten nie weryfikuje pracownika, a aktywuje konto w banku.

Takie konto służy potem do otwierania kolejnych rachunków, wyłudzania pożyczek, prania brudnych pieniędzy czy przyjmowania należności za fikcyjne towary wystawiane na internetowych aukcjach.

Tym razem czytelnicy donieśli nam o ogłoszeniach zamieszczonych rzekomo przez firmę kurierską UPS. Na jednym z etapów rekrutacji osoba aplikująca proszona jest o wysłanie przelewu na 1 zł na rachunek firmy Blue Media. –  Firma Blue Media to firma pośrednicząca między naszą firmą, a Panem. Jak tylko dokona Pan przelewu dodatkowo dostaniemy adnotację, iż wykonał Pan przelew. Blue Media to ogólnopolska, rzetelna firma mająca tysiące zadowolonych klientów w całej Polsce. Ma podpisane umowy z setkami firm, także z UPS Polska – przekonuje oszustka w korespondencji z kandydatem.

– Oczywiście działalnością rekrutacyjną się nie zajmujemy, a z tą panią nie mamy nic wspólnego – mówi rzecznik firmy Blue Media  Andrzej Jędrzejczak. Także przedstawiciele firmy kurierskiej UPS zapewnili nas, że nigdy nie wymagają od kandydatów do pracy wykonania przelewu na 1 zł.

Kradzieże tożsamości za pomocą „kont na przelew” to sprawa, która coraz mocniej uwiera banki. W jednej z wydanych ostatnio rekomendacji Związek Banków Polskich zasugerował, by banki rozpoczęły dyskusję nad rezygnacją z tej usługi. Dopóki jednak decyzja nie zapadnie, należy zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, żadna firma nie prosi kandydatów do pracy o wykonanie przelewu na 1 zł. Jeśli spotkamy się z taką prośbą, możemy być pewni, że jest to próba oszustwa. Zachowajmy też szczególną ostrożność przy wysyłaniu potencjalnym pracodawcom innych wrażliwych dokumentów – na przykład skanów dowodów tożsamości. Jeśli pracodawca będzie rzeczywiście zainteresowany naszą kandydaturą, zaprosi nas do biura na rozmowę i tam zweryfikuje tożsamość.