FBI reorganizuje swoje jednostki ds. zwalczania cyberprzestępczości i cyberszpiegostwa

FBI

Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych reorganizuje swoje wydziały ds. cyberprzestępczości i cyberszpiegostwa. Chodzi o usprawnienie dochodzeń w sprawie włamań komputerowych, których dopuszczają się zorganizowani cyberprzestępcy, a także obce państwa, które wykradają tajemnice rządowe i korporacyjne.

Według agencji Reutera, FBI podjęło decyzję o reorganizacji swoich działów cybernetycznych po tym, jak przestępstwa internetowe i przypadki szpiegostwa wzrosły w 2019 roku do bezprecedensowego poziomu. Częściowo wynikało to z epidemii COVID-19. Oprócz szkód wyrządzonych bezpieczeństwu narodowemu, odnotowuje się olbrzymie straty finansowe.

W wywiadzie dla agencji Reuters Matt Gorham, zastępca dyrektora Wydziału Cyberprzestępczości FBI (założonego w 2002 r.), powiedział, że reorganizacja obejmuje zarówno Biura ds. Cyberprzestępczości, jak i jednostkę zwalczającą zagraniczne szpiegostwo w cyberprzestrzeni. Większa rola zostanie nadana Narodowej Wspólnej Grupie Roboczej ds. Cyberprzestępczości (NCIJTF), będącej forum specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z ponad 30 agencji federalnych USA, w tym Secret Service, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego i Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

W nowym systemie NCIJTF będzie służyć jako organ koordynujący wysiłki rządu USA w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ponadto FBI tworzy „centra misji” zlokalizowane w różnych jednostkach cybernetycznych, które będą skupiać się na konkretnych aktorach cyberszpiegostwa, takich jak Iran, Korea Północna, Chiny czy Rosja. Wreszcie zrestrukturyzowany NCIJTF zintensyfikuje kontakty z krajowymi i zagranicznymi organami ścigania, takimi jak Australijska Policja Federalna, a także z dostawcami usług telekomunikacyjnych, którzy stanowią pierwszą linię walki z cyberprzestępczością i szpiegostwem internetowym.

Decyzja zapadła po roku, w którym amerykańskie centrum skarg internetowych otrzymało łącznie 467 361 zgłoszeń o przypadkach włamań i kradzieży, co spowodowało straty w wysokości ponad 3,5 miliarda dolarów (2,7 miliarda funtów) dla osób fizycznych i firm.

Źródło: Reuters News z 01.10.2020 r.