Fitch utrzymuje rating i perspektywę dla Polski

17-6.jpg

Fitch utrzymuje rating i perspektywę dla Polski 1

W piątek agencja ratingowa Fitch utrzymała rating wiarygodności kredytowej oraz „stabilną” perspektywę dla Polski. Po obniżeniu ratingu przez agencję Standard & Poor’s i perspektywy przez Moody’s obawiano się, że Fitch pójdzie w ich ślady. Pozytywna informacja z piątku powoduje umocnienie polskiego złotego do głównych walut.

Polski złoty od rana mocno zyskuje do głównych walut. Pozostawienie ratingu oraz perspektywy przez Fitch wspiera rodzimą walutę. Kurs EUR/PLN przełamał poziom wsparcia w okolicach 4,40 i prawdopodobnie będzie zmierzał w okolice kolejnego silnego wsparcia 3,97. Frank szwajcarski może przetestować w najbliższym czasie okrągły poziom 4 złoty, obecnie 4,03. Natomiast USD/PLN Zawrócił z poziomu 4 złoty i obecnie walczy o przełamanie 3,97. Gdyby ta sztuka się udała kurs może przetestować dołek z początku lipca br. w pobliżu 3,93; oczywiście w przypadku pozostania EUR/USD ponad 1,10. Funt szterling po chwilowej korekcie spowodowanej brakiem decyzji Banku Anglii odnośnie obniżenie stóp procentowych na Wyspach na ostatnim posiedzeniu wraca do spadków, na parze GBP/PLN może dojść do przetestowania poziomu 5,22.

Zupełnie inne nastroje panują w Turcji, chociaż wydaje się, że sytuacja jest już opanowana po nieudanym puczu w tym kraju. Lira turecka mocno traciła w piątek wieczorem, a dzisiaj odrabia nieco straty.

Bardzo dobrze radzi sobie dzisiaj WIG 20, który zyskuje już ponad 1,5%. Dobre nastroje na rynkach akcji w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, w minionym tygodniu przełamane historyczne maksima, oraz decyzja Fitch, wspierają nasz rodzimy parkiet. Wprawdzie można mieć obawy o kondycję GPW w związku z planami dotyczącymi dalszych zmian w OFE, ale na razie główny indeks zyskuje w ślad za zachodnimi wskaźnikami. Najbliższy poziom oporu znajduje się w okolicach 1800 pkt. Jest to bardzo silna strefa, gdzie może dojść do korekty, gdyż w tym miejscu znajduje się górne ograniczenie kanału spadkowego, który obserwujemy od kwietnia br. Przełamanie tego obszaru otworzy drogę do szczytów z czerwca w pobliżu 1850 pkt.

Tydzień raczej zapowiada się spokojne, a z ważniejszych danych z pewnością warto zwrócić uwagę na czwartkowe posiedzenie oraz konferencję Europejskiego Banku Centralnego. Prawdopodobnie nie dojdzie do żadnych zmian na najbliższym posiedzeniu, ale może EBC zasugeruje pewne ruchy we wrześniu. Z krajowych danych ważne będą publikacje nt. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, które zostaną przedstawione jutro.

Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz