Generalne wykonawstwo – na czym polega?

budowa geodeta inżynier architekt

Budowa obiektu przemysłowego jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Składa się z wielu etapów – na każdym z nich czekają nas ważne decyzje i istotne zadania do wykonania. Samodzielnie nie sposób zająć się wszystkim, gdyż oprócz specjalistycznej wiedzy potrzebne są także uprawnienia. We wszystkich działaniach związanych z inwestycją najlepiej skorzystać z pomocy generalnego wykonawcy. 

Generalny wykonawca – czym się zajmuje?

Kim właściwie jest generalny wykonawca? Tym terminem określamy firmę, która zajmuje się całościowym realizowaniem procesu budowlanego. Inwestor, którzy powierzy realizację obiektu generalnemu wykonawcy, nie musi zajmować się planowaniem, koordynacją i formalnościami na  poszczególnych etapach budowy. 

To, co odróżnia generalnego wykonawcę od zwykłej firmy budowlanej – to kompleksowa realizacja. Korzystając z usług generalnego wykonawcy, otrzymujemy więc opiekę i nadzór na całością przebiegu budowy – od początku do końca. Niektóre firmy wykonawcze oferują także usługi projektowania – możemy wtedy zlecić projekty hal produkcyjnych, magazynów lub budynków biurowych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż projektowanie to dodatkowa, osobno wyceniana usługa, nierzadko dosyć kosztowna. Jednak zlecenie projektu i wykonawstwa jednej firmie pozwala oszczędzić sporo czasu.  

Inwestycje budowlane mogą być bardzo skomplikowane – na ogół wiążą się również ze znacznymi kosztami. Pomoc doświadczonego profesjonalisty jest kluczowa – warto więc starannie wybrać generalnego wykonawcę, by spokojnie oddać swoją inwestycję w dobre ręce. 

Jak dobrze wybrać generalnego wykonawcę?

Znalezienie ogłoszenia o usługach generalnego wykonawcy nie jest trudne – można je zauważyć praktycznie wszędzie. Nie należy jednak wybierać wykonawcy w sposób nieprzemyślany – należy sprawdzić , czy dane przedsiębiorstwo na pewno jest godne zaufania. 

To, co jest szczególnie istotne – to doświadczenie. Potencjalny generalny wykonawca powinien być w stanie pochwalić się poprzednimi realizacjami – możemy je przejrzeć i zobaczyć, czy robią na nas dobre wrażenie. Generalny wykonawca zaproponuje nam najlepsze dostępne na rynku rozwiązania, dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli będą one w zasięgu naszych możliwości finansowych to możemy być spokojni o jakość i funkcjonalność obiektu. Zaproponowane rozwiązania nie mogą wykraczać poza nasz budżet, ale wtedy generalny wykonawca wykorzystując swoją wiedzę wykona optymalizację kosztorysu. 

Dobrym sposobem na ocenienie pracy generalnego wykonawcy jest zwrócenie uwagi na prowadzone przez niego place budowy. Warto spojrzeć, czy wyglądają na uporządkowane i schludne. Sprawdzenie referencji, jakie dany wykonawca generalny otrzymał od poprzednich klientów, również może dać nam wiele cennych informacji. 

Czy właściciel firmy, która świadczy usługi generalnego wykonawstwa, musi posiadać wykształcenie związane z branżą budowlaną? Niekoniecznie – jest to natomiast istotne w przypadku zatrudnianych przez niego pracowników. Ważne są również ich uprawnienia, a także technologie, które firma wykorzystuje w czasie codziennej pracy. 

Generalny wykonawca – dlaczego warto?

Korzystanie z usług generalnego wykonawcy niesie za sobą wiele zalet. Dlaczego warto?

  • Możemy korzystać z usług sprawdzonych specjalistów z uprawnieniami – generalny wykonawca zazwyczaj współpracuje z podwykonawcami, którym warto zaufać. Oszczędzamy dzięki temu również czas – nie musimy samodzielnie szukać osób, które wykonają określone prace. 
  • Generalny wykonawca sprawuje nadzór nad budową – dzięki czemu inwestor może spać spokojnie i nie martwić się o prawidłowy przebieg prac. Wykonawca zadba także o kontrolę jakości. 
  • Samodzielne nadzorowanie prac budowlanych jest bardzo czasochłonne. Dzięki pomocy generalnego wykonawcy, możemy zająć się własną pracą, biznesem i rozwojem – a przeprowadzenie inwestycji pozostawić w dobrych rękach. 
  • Zyskujemy gwarancję, że prace zostaną zakończone w określonych terminach – nie pojawią się opóźnienia ani znaczne zmiany w harmonogramie prac

Usługi generalnego wykonawcy mogą pomóc nam w uporaniu się z budowlanymi obowiązkami i zagwarantować udział specjalistów na każdym etapie prac. Profesjonaliści mogą nadzorować prace, doradzać podczas podejmowania ważnych decyzji i umożliwić generowanie znacznych oszczędności. Szukając rzetelnej firmy, warto przyjrzeć się temu, co oferuje przedsiębiorstwo budowlane wpip – generalny wykonawca inwestycji przemysłowych, gwarantujący jakość, doświadczenie i wykorzystanie najnowszych technologii.