Im dalej Brexit, tym silniejszy funt? Japonia utrzymała stopy procentowe

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Brytyjska waluta zyskuje na wartości wraz z oddalaniem się perspektywy opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Japonia utrzymała stopy procentowe. Amerykański rynek nieruchomości się kurczy.

Im dalej Brexit, tym silniejszy funt

Brytyjska waluta umacnia się wraz z plotkami o możliwym odwołaniu Brexitu. Zdaniem analityków obecnie pytanie jest nie o to czy termin zostanie przesunięty, bo tego są prawie pewni, ale czy do opuszczenia wspólnoty w ogóle dojdzie. To właśnie dlatego brytyjska waluta umacnia się ostatnio względem innych walut. Dzisiaj rano funt po raz pierwszy od dwóch miesięcy przekroczył wartość 4,90 zł. Swoje dwumiesięczne maksima osiągnął również względem dolara i euro.

Japonia nie zmienia stóp procentowych

Bank Japonii po raz kolejny otrzymał główną stopę procentową na symbolicznym minusie. Patrząc na reakcję jena inwestorzy spodziewali się, że może dojść do podwyżki stóp z poziomu -0,1%. Z tego też powodu jen nieznacznie osłabił się po publikacji decyzji. Konferencja prasowa z komentarzem do decyzji o 7:30 polskiego czasu pozwoliła jednak odrobić te straty

Słabsze dane z USA

W Stanach spada sprzedaż domów na rynku wtórnym. Dane te pozornie nie są tak istotne, ale mają ważne znaczenie symboliczne. To od rynku nieruchomości zaczął się bowiem poprzedni kryzys. Nie może zatem dziwić, że po tym jak liczba sprzedanych domów zamiast oczekiwanych 5,25 miliona wyniosła 4,99 miliona było widać reakcję na dolarze.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych makroekonomicznych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl