Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

forex giełda

W piątek GUS podał dane dotyczące wstępnego odczytu inflacji CPI. W październiku wskaźnik ten wyniósł 6,8% r/r, czyli najwięcej od maja 2001 roku, jednocześnie rosnąc o niemal 1 punkt procentowy w porównaniu do odczytu wrześniowego. Odczyt ten był kolejny raz negatywnym zaskoczeniem dla rynku.

Również w strefie euro odczyt inflacji zaskoczył w górę. Jak poinformowało biuro statystyczne Unii Europejskiej, inflacja zharmonizowana w październiku wyniosła 4,1% r/r wobec oczekiwanej wysokości 3,8% i wrześniowego odczytu 3,4%. W miniony czwartek miało miejsce posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Nie przyniosło ono jednak zmian w polityce pieniężnej w strefie euro, a stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowych poziomach.

W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie RPP. Ze względu na wysoki odczyt inflacji za październik rynek oczekuje kolejnej podwyżki stóp procentowych. Rynek stopy procentowej wycenił już wzrost stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych. Istotnym wydarzeniem tego dnia będzie również konferencja prezesa NBP z uzasadnieniem decyzji RPP. Będzie ona miała miejsce o godzinie 16. choć biorąc pod uwagę zmienną i niejasną komunikację Rady w ostatnim czasie, może ona nie mieć istotnego wpływu na oczekiwania rynkowe, które obecnie zakładają kontynuację podwyżek stóp w kolejnych miesiącach.

Również z USA napłyną w tym tygodniu ważne dane. W środę 3 listopada zostanie ogłoszona decyzja FOMC dotycząca polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że J. Powell ogłosi początek taperingu. W piątek z kolei zostaną opublikowane dane z rynku pracy (non-farm payrolls).

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.