Inflacja w USA znacznie powyżej oczekiwań

dolar

Inflacja w USA wzrosła znacznie powyżej oczekiwań w czerwcu i prawdopodobnie wzbudzi obawy dotyczące tego, jak długo taki poziom inflacji się utrzyma, jak i prawdopodobną reakcję Rezerwy Federalnej. Spowoduje to, że jeszcze większa uwaga zostanie skupiona na stanowisku prezesa Fed, Jeroma Powella, który będzie przemawiał w tym tygodniu w Kongresie.

Czerwcowa inflacja zasadnicza (ang.: headline inflation) wzrosła o 5,4 proc. rok do roku, powyżej wyniku z poprzedniego miesiąca i konsensusu oczekiwań, który wynosił 4,9 proc. Inflacja bazowa (ang.: core inflation) również wzrosła powyżej oczekiwań do 4,5 proc. rok do roku i +0,9 proc. miesiąc do miesiąca, ponad dwukrotnie przewyższając oczekiwany rezultat. Dla porównania inflacja zasadnicza wynosi obecnie odpowiednio 1,9 proc. i 2,1 proc rok do roku, odpowiednio w UE i Wielkiej Brytanii.

Może to odwrócić niedawny gwałtowny spadek zarówno oczekiwań inflacyjnych, jak i rentowności obligacji 10-letnich, ponieważ rynek oczekuje potencjalnej, wcześniejszej, niż oczekiwano reakcji ze strony Fed. Możemy również zauważyć ponowne zainteresowanie w bardziej cykliczne i bardziej wartościowe sektory, takie jak firmy z sektora finansowego i surowce, kosztem wysoko rozwiniętego sektora technologicznego.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro