Inflacja nie taka straszna? Polityka RPP bez zmian

polska raport

W minionym tygodniu miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Nie zmieniła się również retoryka RPP – NBP zapowiedział, że nadal będzie prowadził skup obligacji na rynku wtórym. Zgodnie z komunikatem z posiedzenia RPP inflacja ma zacząć się obniżać w przyszłym roku, po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen.

W piątek odbyła się z kolei konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, podczas której przekazał, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na budżety gospodarstw domowych, ze względu na wzrost wynagrodzeń i świadczeń emerytalnych. Prezes NBP dodał jednak, że w kolejnych kwartałach, pod warunkiem że sytuacja pandemiczna nie będzie zaburzać aktywności gospodarczej, może nastąpić dostosowanie polityki pieniężnej, jeśli inflacja będzie znacznie odbiegać od celu inflacyjnego.

Europejski Bank Centralny zakończył w mijającym tygodniu przegląd strategiczny dotyczący polityki pieniężnej. Cel inflacyjny podniesiono z „nieznacznie poniżej 2 proc.” do 2 proc. w średnim terminie z symetrycznymi odchyleniami.

W ostatnim tygodniu, mimo sporej zmienności, polskie indeksy akcji nieznacznie się zmieniły – WIG wzrósł o 0,15%, mWIG40 wzrósł o 0,17%, a sWIG80 spadł o 0,61%. Wkraczamy w okres wakacyjny, więc najprawdopodobniej spadnie zmienność na rynkach finansowych.

W tym tygodniu na rynki finansowe będą wpływać między innymi dane inflacyjne z USA. We wtorek będzie miała miejsce publikacja wskaźnika CPI za czerwiec, dla którego konsensus rynkowy zakłada niewielki spadek inflacji w ujęciu rocznym, a w ujęciu m/m spodziewany jest dalszy wzrost cen. Zgodnie z obecną retoryką Fed nasilenie inflacji ma jednak tylko charakter przejściowy. W piętek zostaną opublikowane także dane o sprzedaży detalicznej w USA (w piątek).

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.