Inflacja w USA wciąż wysoka. Na złocie „flash crash”

wall street

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały dane o inflacji CPI w USA za lipiec i odczyt był równy 5,4% r/r, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. Ostatnie wysokie odczyty wynikają z niskiej bazy i w kolejnych miesiącach ekonomiści spodziewają się spadku inflacji. Amerykańska Rezerwa Federalna jako cel inflacyjny ustanowiła 2%, natomiast w kolejnych latach jest w stanie zaakceptować podwyższoną inflację tak, aby długoterminowo inflacja wynosiła średnio 2%.

W ubiegłbym tygodniu w poniedziałek miał miejsce „flash crash” na rynku metali szlachetnych, złoto spadło poniżej 1700 dolarów za uncję, a srebro poniżej 23 dolarów za uncję. Tak dynamiczny spadek został już odrobiony w kolejnych godzinach nocnego handlu. Było to powiązane z bardzo niską płynnością na rynku. Finalnie złoto zakończyło ubiegły tydzień wzrostem o 1%, więc możliwe, że obecna korekta spadkowa ustanowiła już dołek notowań. Cena srebra powinna podążać w tym samym kierunku, co cena złota.

Trend wzrostowy na rynkach akcji jest kontynuowany. W ubiegłbym tygodniu Indeks WIG wybił się z dwumiesięcznej konsolidacji i ustanowił nowy rekord notowań. S&P 500 również wyznaczył nowy historyczny szczyt, natomiast nie jest to niczym nowym i zaskakującym dla inwestorów. Na obecną chwilę nie widać wielu zagrożeń makroekonomicznych dla rynków akcji, a spółki raportują bardzo dobre wyniki, więc najprawdopodobniej trend wzrostowy będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach.

W środę na rynek trafi protokół z posiedzenia Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, co z pewnością zainteresuje inwestorów. Ponadto, w piątek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Polsce.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.