Inteligentny dom – moda czy wygoda?

0

Krajowi deweloperzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych systemów zarządzania mieszkaniem i domem. Takich rozwiązań oczekuje już 2/3 Polaków. Inteligentna automatyka daje komfort i bezpieczeństwo, ale zalet jest dużo więcej.

Inteligencja budynkowa jeszcze kilka lat temu była domeną luksusowych  apartamentowców. Teraz staje się naturalnym elementem rodzimego rynku nieruchomości. Ultranowoczesne systemy zarządzania własnym M zyskują popularność wśród osób poszukujących nowych mieszkań. Aż dwóch na trzech naszych rodaków chciałoby mieć taki system do swojej dyspozycji. Co piąty deklaruje, że już z niego korzystał.

Jak wygląda działanie takiej technologii w praktyce? Innowacją są systemy produkowane w Polsce, dokładnie w Poznaniu, a do ich obsługi wystarczy smartfon, tablet lub komputer. Dzięki nim możemy (z dowolnego miejsca na świecie) uruchomić pralkę, opuścić rolety czy włączyć klimatyzację lub piekarnik.

Jest popyt, jest podaż

Nieruchomości wyposażone w automatykę są postrzegane jako nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne i bezpieczne. Na potrzeby rynku szybko zareagowali deweloperzy i wielu z nich traktuje takie inteligentne systemy jako absolutny standard. – Jako deweloper śledzący trendy na rynku i stawiający na jakość, widzimy, że możliwość zarządzania funkcjami mieszkania ma coraz większe znaczenie dla potencjalnego nabywcy. Dlatego w naszych flagowych inwestycjach nie brakuje nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań – podkreśla Magdalena Jańczuk, specjalistka ds. PR w Marvipolu, który stawia osiedle Riviera Park na warszawskim Żeraniu.

Osoby szukające własnego lokum najczęściej biegle posługują się nowoczesnymi technologiami i wiedzą, jak czerpać z nich korzyści. – Życie w ciągłym biegu sprawia, że szukają sposobów na zaoszczędzenie czasu. System uwalnia ich od wielu uciążliwych czynności. Obok komfortu i bezpieczeństwa to kolejny czynnik atrakcyjności mieszkania. Warto wykorzystać jego potencjał już teraz – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego FIBARO, polskiego innowatora w dziedzinie systemów do domów inteligentnych.

Czytaj również:  Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki. Polskie firmy tracą rocznie ok. 180 mld zł

Z inteligentnych bezprzewodowych rozwiązań skorzystają między m.in. innymi przyszli mieszkańcy apartamentów LEA 251 oraz Cubic House w Krakowie. – Wszystkie nasze nowoczesne mieszkania mogą być wyposażone w bezprzewodowy inteligentny system, dostosowany do nawet najbardziej wyszukanych potrzeb przyszłych lokatorów. Jak wygląda to w praktyce, można już podglądać w apartamencie pokazowym – mówi Paweł Basiewicz z Modern Living Development, czyli dewelopera, który buduje obie inwestycje.

Większe bezpieczeństwo w domu

Polskie systemy, oferowane między innymi przyszłym lokatorom osiedla Riviera Park na warszawskim Żeraniu, umożliwiają maksymalne spersonalizowanie mieszkania, co daje w efekcie ponadstandardowe poczucie komfortu. – Sprawią, że mieszkańcy zawsze będą wracać do warunków, które odpowiadają na ich potrzeby. Unikną niepotrzebnego zużywania energii, a także zapewnią znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem ewentualnego włamania jak i awarii, na przykład z powodu zalania. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad swoją przestrzenią mieszkalną – mówi Magdalena Jańczuk.