Israel Aerospace Industries i SpaceIL – pierwsza izraelska misja na Księżyc

dane z satelitow

Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) – największa izraelska firma przemysłu lotniczego i obronnego – we współpracy ze SpaceIL skonstruowała i wysłała pierwszy izraelski lądownik na Księżyc. Dziś z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon 9 z izraelskim lądownikiem Beresheet – hebrajskie „Genesis”. Pierwsza izraelska misja księżycowa jest realizowana przez organizację pozarządową i zabiera na Księżyc kapsułę czasu, która na zawsze tam pozostanie i będzie stanowić źródło wiedzy dla przyszłych pokoleń. Lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 11 kwietnia. W październiku 2018 roku SpaceIL i izraelska Agencja Kosmiczna ogłosiły współpracę z NASA.

Beresheet jest najlżejszym lądownikiem, jaki dotychczas wyprodukowano. Został opracowany i zbudowany kosztem 100 milionów dolarów. Zanim wyląduje na Księżycu, przebędzie drogę 6,5 miliona kilometrów. Izrael ma szansę stać się jednym z czterech krajów, które odniosły sukces w lądowaniach na Księżycu – do tej dokonały tego jedynie Rosja (1966), USA (1969) oraz Chiny (2013).

„Osiem lat temu wyruszyliśmy w tę podróż, która dobiegnie końca za około dwa miesiące, kiedy wylądujemy na Księżycu. Tworzymy historię i jesteśmy dumni z tego, że możemy być częścią grupy, która realizuje wizję i marzenie wielu krajów na świecie. Jestem bardzo dumny z tego, że ta misja na zawsze pozostanie dowodem na zaawansowaną myśl techniczną Izraela” – mówi Morris Kahn, prezes SpaceIL.

Jesteśmy dumni, że nasza wiedza technologiczna umożliwiła opracowywanie i budowę – wraz ze SpaceIL – bezzałogowego lądownika Beresheet, co stawia nas w światowej czołówce w zakresie możliwości dotyczących misji księżycowych. Co niezwykle istotne, jest to zarówno pierwsza misja księżycowa Izraela, jak i pierwszy tego typu projekt realizowany przez organizację pozarządową. Jeśli zaplanowane na kwiecień lądowanie przebiegnie pomyślnie – Izrael stanie się czwartym krajem na świecie, który w kontrolowany sposób umieści swój lądownik na Srebrnym Globie. Mamy nadzieję, że nasze możliwości technologiczne i z sukcesem zrealizowana pierwsza wyprawa stworzą pole do dalszej eksploatacji przestrzeni kosmicznej” – powiedział Boaz Levi, dyrektor generalny IAI.

Współpraca SpaceIL i Izraelskiej Agencji Kosmicznej z NASA umożliwi SpaceIL poprawę zdolności śledzenia i komunikowania się z lądownikiem przed, podczas i po wylądowaniu na Księżycu. Na lądowniku zainstalowano retro-reflektor NASA – instrument, który odbija promienie lasera i pozwoli NASA precyzyjnie zlokalizować lądownik na powierzchni Księżyca po lądowaniu. SpaceIL, Izraelska Agencja Kosmiczna i NASA również zgodziły się, że NASA będzie miała dostęp do danych zgromadzonych przez magnetometr zainstalowany na izraelskim lądowniku. Instrument, który został opracowany we współpracy z Izraelskim Instytutem Nauki Weizmanna, będzie mierzył pole magnetyczne nad i na miejscu lądowania.

Kapsuła czasu składa się z trzech dysków, z których każda zawiera setki plików z informacjami takimi jak: szczegóły dotyczące lądownika i załogi go budującej; symbole narodowe, takie jak Izraelska Deklaracja Niepodległości, Biblia, flaga i hymn narodowy Izraela – „Hatikwa”. Lądownik zabiera też informacje o obiektach kultury: słowniki w 27 językach i encyklopedie, pieśni izraelskie, Modlitwę Wayfarera, książki o sztuce i nauce oraz literaturę izraelską, informacje o izraelskich odkryciach naukowych i technologicznych oraz wydarzeniach mających wpływ na świat, a także książkę dla dzieci zainspirowana misją SpaceIL na Księżyc.