Jak wyposażyć swój warsztat?

warsztat
fot. meble-promag.pl

Miejsce i komfort pracy naszej oraz naszych pracowników jest bezcenny – nie zawsze jednak myślimy o tym, gdy chcemy otworzyć swój własny warsztat. Bardzo często ogranicza nas w tym mała powierzchnia, czas oraz koszty związane z wyposażeniem. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie każdej z tych kluczowych kwestii.

Mała powierzchnia – duże pole do popisu

Małe powierzchnie do wynajęcia pod warsztat są ekonomiczne, jednak niezbyt wygodne dla pracowników. Dlatego też warto wybrać ergonomiczne i niedrogie meble, np. te od marki PROMAG S.A., które mają zwiększoną powierzchnię roboczą, przy niedużych rozmiarach. W tym przypadku można także postawić na wielopoziomowe przechowywanie, czyli półki na kilku poziomach w warsztacie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także wybranie mebli rozkładanych, a także modułowych, których elementy można dołożyć w zależności od rodzaju pracy i wymagań. Zawsze warto postawić na początku podstawy, czyli unikać zbędnego umeblowania, które zmniejsza jeszcze bardziej powierzchnię pracowni.

Czas podczas otwierania nowego warsztatu

Gdy decydujemy się na otwarcie własnej pracowni, np. stolarskiej, zależy nam na czasie, by jak najszybciej poniesione koszty się nam zwróciły. Dlatego też, nawet gdy nie jesteśmy jeszcze gotowi do wykonania wszystkich prac, możemy zlecić je innym firmom zewnętrznym. Tym sposobem możemy działać już na rynku i powoli zarabiać – oczywiście na razie nie pełne kwoty, jednak być powoli rozpoznawalną marką i pracować na nasze dobre imię. Zanim zaczniemy, możemy także istnieć już w internecie bądź na reklamach mobilnych, by już na samym początku mieć zamówienia. Początki to także kwestia dobrego przygotowania, dlatego też pierwsze realizacje warto wykonywać po niższej cenie, przyjaciołom, rodzinie lub znajomym. Takie doświadczenie jest bardzo cenne, szczególnie gdy możemy liczyć na konstruktywną krytykę. Nic tak nie reklamuje naszego biznesu jak dobre słowo zadowolonego klienta – dlatego też do tego powinniśmy dążyć, by nie wydawać wielkich kwot na reklamę.

Koszty związane z działalnością

Otwarcie swojego punktu, warsztatu, pracowni zawsze będzie związane z dużymi kosztami. W tym przypadku wielu przedsiębiorców decyduje się na kredyty i leasingi na sprzęt i meble. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego powinniśmy w pierwszej kolejności postawić na podstawy i nie przeinwestowywać, czyli nie kupować niepotrzebnych nam w pierwszych etapach sprzętów. Dobre wyposażenie powinniśmy kompletować krok po kroku – tak by postawić na jakość i bezpieczeństwo nasze i naszych pracowników. Podczas wyboru sprzętu warto także zwrócić uwagę na urządzenia, a nawet umeblowanie używane. Bardzo często mogą być one w dobrym stanie, szczególnie jeśli są one produkowane przez renomowanych producentów. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zamawianie tego typu sprzętu przez internet – ceny zawsze będą tutaj bardziej atrakcyjne. Wszystko to sprawi, że koszty będą znacznie obniżone, a my będziemy mogli już pracować w naszym warsztacie.