Jaka przyszłość czeka rolnictwo UE? KE przedstawi strategię na przełomie lutego i marca

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Komisja Europejska ma na przełomie lutego i marca przedstawić swoją wizję dla unijnego rolnictwa. Będzie ona bazować na interesującym raporcie przygotowanym przez grupę ekspertów.

W odpowiedzi na protesty rolników przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi Komisja Europejska powołała specjalną grupę „Dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa UE”, składającą się z blisko 30 interesariuszy reprezentujących różne grupy związane z rolnictwem i jego otoczeniem. Efektem jej prac jest raport opublikowany we wrześniu ub.r. To bardzo dobry materiał diagnostyczny, w którym umiejętnie pokazano złożoność wyzwań i problemów, z którymi boryka się rolnictwo w Unii Europejskiej.

Wypracowane przez członków grupy rekomendacje są słusznymi postulatami, które w pełni odnoszą się do potrzeb sektora rolnego w UE, także polskiego. Przede wszystkim autorzy raportu wskazują na konieczność zmiany podejścia do działań mających na celu zrównoważony rozwój rolnictwa. Brakuje zharmonizowanych zasad oceny oddziaływania działalności rolniczej na środowisko.

Co prawda w ostatnich kilku dekadach Wspólna Polityka Rolna (WPR) była coraz bardziej skupiona na realizacji celów środowiskowych, jednak – jak pokazały liczne badania naukowe oraz raporty Europejskiego Trybunału Obrachunkowego – przeważnie nie przynosiły one widocznych efektów. Autorzy raportu w tym kontekście wskazują na konieczność wprowadzenia wspólnych celów i zasad oceny, w tym dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych. Postulat ten, choć słuszny, napotyka jednak na oczywistą barierę związaną ze zróżnicowaniem klimatyczno-przyrodniczym obszaru UE.

Ważne miejsce w raporcie zajmuje kwestia takiego zreformowania WPR, aby była ona katalizatorem przemian w unijnym systemie rolno-żywnościowym i aby był on zrównoważony, konkurencyjny, zróżnicowany i rentowny. Autorzy raportu wprost wskazali, że wsparcie dochodowe powinno być lepiej kierowane do „określonych grup aktywnych rolników”. To jednak dość ogólne sformułowanie, zwłaszcza w kontekście toczącej się obecnie w Polsce debaty na temat definicji aktywnego rolnika.

Autorzy raportu zwrócili również uwagę na problem wymiany handlowej i uwzględnianie przez UE interesów unijnego rolnictwa w negocjacjach umów międzynarodowej. Podkreślają, że otwartość na wymianę handlową powinna być oparta na równych zasadach konkurencji, a UE powinna promować na świecie wysokie standardy produkcji.

Stany Zjednoczone właśnie odwracają się od zielonej transformacji gospodarki, a w UE coraz liczniejsze są głosy za tym, by obniżyć unijne cele związane ze środowiskiem i klimatem. Ciekawe, w jakim stopniu zostanie to uwzględnione w unijnej wizji dla rolnictwa, która ma zostać opublikowana przez Komisję Europejską na przełomie lutego i marca i ma bazować na omówionym tutaj raporcie.

Dr hab. Barbara Wieliczko jest profesorem Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk i członkinią Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Link do raportu: https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/cap-overview/main-initiatives-strategic-dialogue-future-eu-agriculture_en#strategic-dialogue-report

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...
Wiadomości

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Koniec umocnienia złotego? Możliwe obniżki stóp i ryzyka polityczne

Złoty może stopniowo tracić na wartości na przestrzeni kolejnych...

Ceny masła wciąż wysokie – co stoi za wzrostem i czy można liczyć na spadki?

Trwałe obniżenie cen masła w sklepach w najbliższej przyszłości...

Biały Dom zawiesza cła na samochody z Kanady i Meksyku na miesiąc

Biały Dom ogłosił wprowadzenie 30-dniowej ulgi celną dla samochodów...

Ekonomia polityczna Trumpa – zwiastun renesansu czy kryzysu?

Rynki, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zaczynają wykazywać duże rozczarowanie...

Wizja Trumpa kontra rzeczywistość – analiza strategii gospodarczej USA

Droga do poprawy dochodów najsłabiej sytuowanych Amerykanów wiedzie przez...

Make trade war again! Kurs dolara poniżej 3,95 zł

Giełdy krwawią pod naporem technik negocjacyjnych prezydenta USA. Paniki...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie