Japonia nie zmienia stóp. Dobre dane z Polski i USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Kraj kwitnącej wiśni pokazał dobre dane na temat wymiany handlowej oraz utrzymał ujemne stopy procentowe. Rośnie produkcja przemysłowa a spada sprzedaż detaliczna w Polsce. Wielka Brytania przyspiesza wzrost wieku emerytalnego.

Japonia utrzymuje ujemne stopy procentowe

Dzisiaj w nocy poznaliśmy dane na temat handlu zagranicznego oraz decyzję Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Eksport rośnie w ujęciu rocznym o 9,7% i jest to o 0,2% lepsze od oczekiwań. Import z kolei wzrasta o 15,5% czyli 0,9% powyżej oczekiwań. Stopy procentowe zgodnie oczekiwaniami pozostają ujemne i wynoszą -0,1%. Podwyżka stóp była bardzo mało prawdopodobna. Powodem są wciąż trwające akcje stymulujące. Bank Japonii zdaniem specjalistów raczej zacznie od wygaszania interwencji niż podnoszenia stóp procentowych. Sytuacja gospodarcza tego kraju nie wymusza na nim rychłych działań.

Dobre dane z Polski

Wczoraj poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej z Polski. Produkcja przemysłowa rośnie o 4,5% przy oczekiwanych 3,8% z kolei sprzedaż detaliczna rośnie o 6% przy oczekiwaniach na 6,9%. Rynki uznały, że produkcja przemysłowa jest ważniejsza od sprzedaży gdyż po tych danych złoty delikatnie umacniał się względem głównych walut.

Dane z USA

Po serii słabych danych w końcu nadszedł czas na dobre. Zarówno pozwolenia na budowę domów jak i rozpoczęte budowy wypadły lepiej od oczekiwań. Dlaczego te dane są ważne? Z jednej strony branża budowlana pokazuje optymizm społeczeństwa. Z drugiej co ważniejsze obecny kryzys rozpoczął się właśnie w branży budowlanej w USA. Dlatego też wielu analityków przykłada do niej niewspółmiernie dużą wagę.

Wielka Brytania podnosi wiek emerytalny

Na wyspach zauważono, że wraz ze wzrostem długości życia należy dbać o trwałość systemu emerytalnego. Przyspieszenie zmiany wieku emerytalnego o jeden rok 8 lat wcześniej ma przynieść oszczędności na poziomie 74 mld funtów.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 13:45 – Strefa euro – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – Strefa euro – konferencja Mario Draghiego,
  • 14:30 – USA –  wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl