Jastrzębia retoryka członków EBC wspiera euro

0

Ostatnie godziny przyniosły umocnienie euro w relacji do głównych walut. Wzrosty na wspólnej walucie są związane z komentarzami członków EBC, które sugerują, że bank centralny w najbliższym czasie powinien ogłosić zakończenie programu luzowania ilościowego (QE).

W swojej ostatniej wypowiedzi główny ekonomista EBC, Peter Praet stwierdził, że członkowie banku centralnego podczas spotkania w przyszłym tygodniu będą dyskutowali nad tym, czy należy stopniowo wygaszać program QE. Prezes duńskiego banku centralnego, Klaas Knot ogłosił z kolei, że “odpowiednim” byłoby ogłoszenie zakończenia programu QE w niedalekiej przyszłości, w kontekście perspektyw wzrostu inflacji i faktu, iż jej dynamika jest w mniejszym stopniu zależna od stymulacji ze strony banku centralnego.

Zwrot w retoryce ze strony reprezentantów EBC nastąpił po ostatnim wzroście inflacji. Dynamika cen podskoczyła z poziomu 1,2% do 1,9% w maju, z kolei bazowa dynamika cen podskoczyła z poziomu 0,7% do 1,1% rocznie.

SYTUACJA WE WŁOSZECH NADAL WPŁYWA NA RYNEK

Wczorajszy dzień był stosunkowo mieszany dla euro. Wspólna waluta z jednej strony zyskiwała na słabości dolara amerykańskiego, z drugiej natomiast cierpiała nieco ze względu na wzrost ryzyka we Włoszech po zapowiedziach nowego, populistycznego premiera, które trudno nazwać “fiskalnie odpowiedzialnymi”.

Świeżo desygnowany premier kraju, Giuseppe Conte w trakcie przemówienia w Senacie, które towarzyszyło wotum zaufania dla nowego rządu nieco zaskoczył rynki finansowe. Z jednej strony pozytywnie wyrażał się na temat relacji z “Europą”, próżno w jego wypowiedzi było szukać wątków sugerujących, że Italia rozważa opuszczenie UE, czy bloku walutowego. Z drugiej natomiast Conte szokował planami prowadzenia bardzo ekspansywnej polityki fiskalnej. Nowy premier wspominał zarówno o wzroście wydatków państwa, jak i obniżeniu podatków, w swojej wypowiedzi informując również o planie wprowadzenia programu, który mógłby być włoską wersją dochodu podstawowego.

Wzrost ryzyka ponownie dostrzegalny był we wzroście rentowności włoskich obligacji. Rentowności 2-letnich papierów podskoczyły z okolic 0,8% do ok. 1,4%, obecnie znów jednak znajduje się w okolicy 1%. Skok może wydawać się duży, jednak w niczym nie przypomina wyprzedaży, z którą mieliśmy do czynienia w początkach ubiegłego tygodnia.

Czytaj również:  Powrót Chin. Słabsze dane z Niemieckiego przemysłu

Rentowności włoskich obligacji 2 i 10-letnich (kwiecień ‘18-czerwiec ‘18)Rentowności włoskich obligacji 2 i 10-letnichŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 06/06/18

Ograniczona reakcja rynków sugeruje, że niespecjalnie przejęły się one populistycznymi zapowiedziami. Ich realizacja wiązałaby się z istotnym zwiększeniem włoskiego deficytu i pogorszeniem zaufania do kraju, przekładającego się na wzrost kosztów obsługi włoskiego długu, a na to populiści raczej nie mogą sobie pozwolić.

Dzisiaj uwagę inwestorów nadal powinna zwracać sytuacja we Włoszech. Nowy premier będzie dziś przemawiał w niższej izbie parlamentu, która będzie głosować nad wotum zaufania dla nowego rządu (powinna to być formalność, koalicja populistów ma bowiem większość w niższej izbie).

POLSKI ZŁOTY