Korekta na giełdach. Zmienność na rynku ropy

0

Po silnych spadkach ostatnich dni na giełdach mamy dzisiaj moment oddechu. Dane z Wielkiej Brytanii pociągnęły w dół notowania funta. Gwałtowny przyrost nowych odwiertów w USA ciągnie cenę ropy w dół.

Korekta na giełdach

Po niemal każdym silnym ruchu na rynkach następuje odbicie w przeciwną stronę. Takie korekty wynikają najczęściej z braku chętnych do kontynuowania ruchu i w końcu realizacja zysków powoduje krótkotrwałe odwrócenie trendu. Nie inaczej jest dzisiaj na rynkach. Zarówno polski parkiet jak i parkiety innych krajów zachodnich idą dzisiaj w górę. Takie ruchu nie są oczywiście wystarczające by odrobić całe spadki z ostatnich tygodni. Kolejne dni pokażą, czy ruch korekcyjny będzie trwał dalej czy powrócimy do spadków. Patrząc na waluty widać pewną sugestię. Dzisiaj inwestorzy w dalszym ciągu pomimo odbicia na giełdach nie rezygnują z kupowania franka szwajcarskiego. Oznacza to, że mogą spodziewać się wzrostu ryzyk an rynkach.

Słabsze dane z wysp

W piątek poznaliśmy bilans handlu zagranicznego oraz wyniki produkcji przemysłowej dla Wielkiej Brytanii. Deficyt wzrósł o ponad miliard funtów podczas gdy analitycy spodziewali się spadku. Dodatkowo produkcja przemysłowa w ciągu roku nie zmieniła się pomimo spodziewanych wzrostów. W rezultacie funt stracił około 1% na wartości. Tym samym po dobrych danych z przed kilku dni nie ma już śladu w wycenie brytyjskiej waluty.

Spadki na ropie

Ostatni tydzień był fatalny dla cen ropy naftowej. Wszyscy patrzyli na giełdy, a na czarnym złocie również mieliśmy znaczące spadki. W ciagu tygodnia ropa crude spadła z 70 dolarów za baryłkę do 63 dolarów. Dzisiaj od rana obserwujemy jednodolarowej odbicie. Co spowodowało tak duże spadki. Powodów było kilka. Po pierwsze cena 70 dolarów był dobrym sygnałem do realizacji zysków. Po drugie zaczęły rosnąć zapasy ropy w USA. Po trzecie i chyba najważniejsze na rynku pojawiają się nowe odwierty. Liczba wież wiertniczych w USA jest najwyższa od prawie 3 lat, kiedy to spadek cen ropy spowodował znaczne zmniejszenie inwestycji.

Czytaj również:  Konrad Białas: Dziś SNB i Norges Bank

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl