Kurs dolara umacnia się. Dane NFP przesuwają prognozy obniżek stóp

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pomimo spadku zatrudnienia w USA można stwierdzić, że rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji. Potwierdzeniem tego jest spadek stopy bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń. Prawdopodobnie Fed po publikacji czuje się utwierdzony w swoim przekonaniu, że na ten moment brak jest pośpiechu w przyspieszaniu procesu łagodzenia warunków monetarnych. Dolar dodatkowo zyskał po publikacji danych Uniwersytetu Michigan, które wskazały na wzrost oczekiwań inflacyjnych.

W styczniu amerykański rynek pracy stworzył 143 tys. wakatów. To wynik nieco gorszy od oczekiwanych 175 tys. ale wciąż powyżej 100 tys. Stabilność sugeruje również spadek stopy bezrobocia do 4 proc. z 4,1 proc. w grudniu. Średnie godzinowe wynagrodzenie urosło o 0,5 proc w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Zatrudnienie wciąż jest solidne, mimo, że nieco poniżej konsensusu. Na uwagę zasługuje fakt, ze poprzednie dane za grudzień oraz listopad zostały zrewidowane w górę o łącznie 100 tys. Na napiętą sytuację wskazują również wynagrodzenia, które urosły.

Należy pamiętać, że informacje o zatrudnieniu są zbierane na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorstw oraz instytucji rządowych. Te liczby są następnie porównywane z danymi o liczbie ubezpieczeń na wypadek utraty pracy w ramach corocznej rewizji a następnie korygowane dla poprzedniego marca – miesiąca odniesienia. W tym roku dokonano dość dużej korekty na poziomie -0,4 proc., natomiast okazała się ona zdecydowanie mniejsza od wstępnych szacunków.

W grudniu Biuro Spisu Ludności ogłosiło wyraźną rewizję liczby ludności, częściowo z powodu nieoczekiwanego wysokiego poziomu imigracji. Te zmiany zostały uwzględnione w obliczeniach dotyczących siły roboczej, zatrudnienia i bezrobocia, które pochodzą z badania gospodarstw domowych. W całym 2024 roku obraz rynku pracy pomimo rewizji wciąż pozostaje dobry.

Piątkowe dane nie powinny zmienić nastawienia polityki monetarnej Fed-u. Na ten moment prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp przez Rezerwę Federalną w I półroczu 2025 roku jest niskie i ewentualnie kolejne dostosowanie nastąpi dopiero najwcześniej w III kwartale. Jerome Powell oraz pozostali decydenci będą chcieli wykazać się powściągliwością w łagodzeniu warunków1) finansowania szczególnie teraz, kiedy istnieje duża niepewność co do polityki gospodarczej Donalda Trumpa. Amerykański bank centralny wciąż widzi mniejsze ryzyko w zbyt późnych obniżkach niż w przedwczesnej decyzji. Ryzyko podbicia inflacji w kolejnych miesiącach jest znaczne, dlatego postawa „wait and see” powinna być nadal aktualna.

Po piątkowych danych NFP oraz Uniwersytetu Michigan kontrakty Fed Funds Futures przesunęły oczekiwany termin pierwszej obniżki w tym roku. W ostatni piątek wyceniono cięcie o 25 pb do września (poprzednio lipiec). Całkowite obniżki na ten rok oszacowano na 36 punktów bazowych (wcześniej było to blisko 45 pb).

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....
Wiadomości

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....

Koniec umocnienia złotego? Możliwe obniżki stóp i ryzyka polityczne

Złoty może stopniowo tracić na wartości na przestrzeni kolejnych...

Kurs euro zyskuje po decyzji EBC – rynek reaguje na „jastrzębią” obniżkę stóp

EBC nie zaskoczył rynków. Oczekiwana obniżka o 25 punktów...

Decyzja EBC w centrum uwagi. Kurs euro w górę

Posiedzenie EBC w centrum uwagi. EUR/USD po silnych zwyżkach...

Polska dwóch prędkości. Cztery województwa napędzają gospodarkę, reszta w tyle

Cztery najbogatsze województwa wytwarzają ponad połowę polskiego PKB, pięć...

Deficyt Chin na rekordowym poziomie. Czy Pekinowi uda się pobudzić konsumpcję?

Chiński rząd ogłosił, że dąży do osiągnięcia wzrostu gospodarczego...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie