Kursy walut a rozliczenia podatkowe w walutach innych niż złotówka

waluty

W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do internetu aktualne kursy walut stały się szczególnie ważne dla przedsiębiorców. Mogą oni rozwijać się na międzynarodowym rynku i docierać do znacznie większej liczby potencjalnych klientów czy współpracowników. Problemem wciąż bywa jednak prawidłowe rozliczanie transakcji zagranicznych i stosowanie przy tym odpowiednich kursów walut.

Przeliczenie wartości transakcji po odpowiednim kursie walut

Prawidłowe rozliczanie transakcji biznesowych dla celów podatkowych w głównej mierze zależne jest od zastosowania właściwego kursu waluty. Wszystkie dowody księgowe, takie jak noty, rachunki czy faktury, wystawione w obcych walutach, muszą zostać przeliczone na złotówki.

Kurs waluty a dzień uzyskania przychodu

Przedsiębiorca do przeliczenia wartości transakcji na złotówki nie może użyć dowolnego kursu walut. W tym przypadku nie ma możliwości sprawdzenia ceny w przypadkowym kantorze czy na stronie komercyjnego banku. Co więcej, przepisy dokładnie precyzują, z jakiego dnia notowania walut można wziąć pod uwagę. Kwestia ta jest więc szczegółowo opisana i właściciel firmy nie ma na tym polu większej swobody.

Do przeliczenia transakcji zagranicznych wykorzystuje się średnie kursy walut NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W przypadku przedsiębiorców, którzy odnotowali przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, będzie to dzień:

  • wykonania usługi,
  • częściowego wykonania usługi,
  • zbycia prawa majątkowego.

Opisana powyżej zasada dotyczy jednak nie tylko dochodów, ale również kosztów. W ich przypadku także do przeliczenia kwoty na złotówki wykorzystywany jest średni kurs waluty NBP z ostatniego dnia roboczego przed ich poniesieniem. Obliczenia związane z przeliczeniami i wykorzystany kurs waluty powinny zostać zapisane na fakturze lub stanowić załącznik do niej.

Jak zaoszczędzić na kursach walut przy transakcjach zagranicznych?

Rozliczanie podatkowe transakcji zagranicznych jest ściśle regulowane przez przepisy. Kursy walut NBP są nieugięte i na nich przedsiębiorca zbyt wiele nie zaoszczędzi. Jedyne, co można zmienić w ich przypadku, to ewentualnie dzień przeprowadzenia transakcji, o ile ma taką szansę. Wykonanie usługi nieco wcześniej lub później nie stanowi jednak gwarancji, że notowania walut zmienią się w tym czasie na korzyść właściciela firmy.

Na transakcjach międzynarodowych można zaoszczędzić jednak inaczej. Warto wykorzystać do tego aktualne kursy walut, dostępne na stronie https://internetowykantor.pl/kursy-walut/. Z ich pomocą przedsiębiorca ma możliwość kupowania i sprzedawania obcych walut po najlepszych cenach. Co w ten sposób zyskuje?

Jeśli sprowadza produkty z zagranicy czy korzysta z usług, subskrypcji itp., to musi płacić za nie w euro lub innej, obcej walucie. Im taniej więc ją kupi, tym więcej zaoszczędzi na transakcji. InternetowyKantor.pl natomiast sam powiadamia o korzystnych kursach walut, które użytkownik określi jako opłacalne dla swojego biznesu. Sprzedając z kolei towary za granicę, zapłatę można trzymać na koncie walutowym. Zamiast natychmiastowej wymiany po średniej cenie, warto śledzić notowania walut i sprzedawać je tak, aby na tym zarobić.