Laureaci plebiscytu „Firma przyjazna mamie”

mama

2 nagrody i 2 wyróżnienia dla pracodawców, którzy wspierają rodziców w łączeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi – tak wyglądał finał 6. edycji plebiscytu „Firma przyjazna mamie”. Tegoroczni laureaci m.in. stworzyli przyzakładowy bezpłatny żłobek i dają młodym mamom możliwość pracy w domu czy w niepełnym wymiarze godzin.

W środę, 16 marca br. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród plebiscytu „Firma Przyjazna Mamie” organizowanego przez miesięczniki „Dziecko” i „Poradnik Domowy”.

W tym roku tytuł „Firmy przyjaznej mamie” zdobyły firmy Baumit oraz Aesculap Chifa, wyróżnienia zaś otrzymały Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania i Urząd Miasta Poznania.

Laureaci zostali wyłonieni spośród zgłoszeń nadesłanych przez pracowników firm wdrażających takie rozwiązania, które pomagają rodzicom łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową

W firmie Baumit, która zatrudnia 275 osób – w tym 45 kobiet, każda mama ma możliwość pracy w niepełnym wymiarze i może zadecydować, w jakich godzinach pracuje. Wszyscy zatrudnieni rodzice otrzymują „wózkowe” z tytułu urodzenia dziecka (2 tys. zł), a rodzice dzieci chorych lub niepełnosprawnych mogą dodatkowo skorzystać z bezzwrotnej zapomogi (od 2 tys. do 5 tys. zł).

Firma Aesculap Chifa sp. z o.o. zatrudnia 1500 osób, w tym 510 kobiet. Rodzicom zatrudnionym w firmie, którzy zdecydują się na pracę na pół etatu, przysługuje dodatek finansowy w wysokości 15 proc. wynagrodzenia (na jedno dziecko) lub 25 proc. (na dwoje dzieci). Z tego udogodnienia mogą także skorzystać pracownicy, którzy mają w rodzinie osobę wymagającą opieki ze względu na stan zdrowia. Rodzice korzystają z elastycznego czasu pracy, mogą też pracować w domu.

Poznański urząd miasta zatrudnia 1597 osób, w tym 1120 kobiet. Jako jedyna firma spośród zgłoszonych w tym roku oferuje pracownikom miejsce opieki dla dzieci w wieku od roku do 3 lat. Zatrudnieni w urzędzie rodzice korzystają ponadto z możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz z dofinansowania wakacji i ferii dla dzieci.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. generała Jerzego Ziętka w Katowicach zatrudnia 139 osób, w większości to kobiety, a 38 z nich to mamy. Mają możliwość pracy w domu, także w niepełnym wymiarze godzin. Korzystają też z rozbudowanego funduszu świadczeń socjalnych, a podczas urlopu macierzyńskiego nie tracą kontaktu z uczelnią – mogą uczestniczyć w ważnych zebraniach i przychodzić do pracy z dzieckiem. Mają do dyspozycji pokój do karmienia, a w przyszłości uczelnia planuje utworzenie przedszkola dla dzieci pracowników i studentów.

Nagrody przyznała Kapituła konkursu w składzie: Sylwia Chutnik (prezeska Fundacji MaMa), prof. Irena Kotowska (demografka z SGH), Anna Otffinowska (prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku), Piotr Pacewicz (publicysta „Gazety Wyborczej”), Grażyna Spytek-Bandurska (reprezentantka PKPP Lewiatan), Dorota Zawadzka (psycholożka, SuperNiania), przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP i reprezentanci organizatorów akcji – miesięczników „Dziecko” i „Poradnik Domowy”.

W bieżącym roku organizatorzy zaprosili do współpracy Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Instytut Badawczy IPSOS, a także – jako patronów działań – TVN Style, Radio Złote Przeboje, serwis eDziecko oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Honorowy patronat nad akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. O wynikach konkursu informują również marcowe wydania „Dziecka” i „Poradnika Domowego”.

* * *

„Firma przyjazna mamie” to akcja społeczna i plebiscyt, które promują prorodzinne programy i pozytywny zachowania pracodawców wobec młodych matek i ojców, pozwalające rodzicom spełniać się w roli opiekuńczej i jednocześnie realizować ambicje zawodowe. Właśnie zakończona edycja była szóstą odsłoną plebiscytu.

„Firma przyjazna mamie” została wyróżniona w konkursie Media Trendy oraz przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania za działalność na rzecz przełamywania stereotypów wobec pracujących matek i wprowadzania nowych standardów zatrudniania kobiet. Akcja była również prezentowana przed Komisją Europejską podczas seminarium na temat europejskich programów promujących w przedsiębiorstwach rozwiązania przyjazne rodzinom. Seminarium, zorganizowane w ramach Europejskiego Sojuszu na rzecz Rodzin, odbyło się w marcu 2010 r.

Więcej informacji – www.firmaprzyjaznamamie.pl.