Lepsze wskaźniki z Niemiec

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Pomimo słabych innych danych, eksport z Niemiec wciąż rośnie. Zarówno Bank Anglii, jak i Bank Czech nie zdecydowały się podnieść stóp procentowych.

Wreszcie dobre dane z Niemiec

Po słabych odczytach na temat produkcji przemysłowej oraz spadających indeksach koniunktury, przyszedł czas na dobre dane. Niemiecki eksport jak niemal co roku pobił kolejne historyczne maksimum. Wzrost o 3% jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę inne słabsze dane. Warto pamiętać, że średni wzrost tego parametru w Niemczech był wyższy w ostatnich latach stąd niewielka reakcja inwestorów. Najwyraźniej uznano ten wynik raczej za efekt słabego euro, niż siły niemieckiego przemysłu.

Brak zmian stóp procentowych

Zarówno Czesi, jak i Brytyjczycy nie zmienili stóp procentowych. Pozostały one zgodnie z oczekiwaniami na niezmienionym poziomie. Wynoszą odpowiednio 1,75% i 0,75%. Dotychczasowe plany podwyżek były silnie powiązane z sytuacją w Unii Europejskiej. Patrząc na ostatnie dane makroekonomiczne coraz więcej analityków uważa, że podwyżki opóźnią się, o ile w ogóle do nich dojdzie. Z tego też powodu wiele państwa naszego regionu wstrzymuje się, by nie pogłębiać różnic w oprocentowaniu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl